Viedo ciemu pieredzes katalogs
Viedo Ciemu kustības vēsture
Publisko un privāto partnerattiecību biedrība “Zied zeme” sadarbībā ar projekta partneriem biedrību “Pierīgas Partnerība” un biedrību “Jūras Zeme” 2021. gadā uzsāka kampaņu, kuru īstenoja “LLF sadarbnīca”. LLF eksperti 2021. gadā, izveidojot ekspertu komandu ar VRG, VARAM, ZM, mediju, jaunatnes, antropologu, vides u.c. ekspertu dalību definēja viedos ciemu terminu, pārņemot Eiropas praksi, kas pielāgota Latvijas situācijai, par piecu kritēriju analīzi kopienu attīstības novērtēšanā atbilstoši viedo ciemu principiem – pārvaldība un lēmumu pieņemšana kopienā, iedzīvotāju kopa un tās darbība, inovatīvu risinājumu ieviešana, mijiedarbība un sadarbība, resursu apzināšana un izmantošana. Kopā ar biedriem un sadarbības partneriem 2021. gadā tika veidots pirmais uzsaukums Latvijā un piešķirtas pirmās atpazīstamības zīmes „Viedais ciems”. Aktivitāte guva lielu atsaucību, saņemot gandrīz 40 kopienu pieteikumus no visas Latvijas.
Arī 2022. gadā noritēja iniciatīva Atpazīstamības zīme “Viedais ciems 2022”, kuras laikā visā Latvijā tika meklētas un noskaidrotas viedas un stipras kopienas, kas veido un attīsta savas teritorijas, aktīvi iesaista vietējos iedzīvotājus, attīstot jaunas pieejas un risinājumus esošo izaicinājumu risināšanai. Tika saņemts 21 pieteikums no dažādiem Latvijas novadiem.
Situācija pa gadiem
2021
Atpazīstamības zīmes “VIEDAIS CIEMS 2021” saņēma 12 ciemi, “Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2021” saņēma 20 ciemi.
2022
Atpazīstamības zīmes “VIEDAIS CIEMS 2022” saņēma 6 ciemi, “Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2022” saņēma 6 ciemi. Arī pārējo pretendentu, Iģenes, Kubulu, Tīreļu, Zalves ciema, ZPS, Trapenes, Pelēču un HANDMADE LATGOLA apvienības, paveiktais iedvesmo un pierāda, ka Latvijas lauku kopienas ir vietējās attīstības dzinējspēks, kas apņēmīgi turpina savu izaugsmes ceļu!
2023
Atpazīstamības zīmes “VIEDAIS CIEMS 2023″ saņēma 8 ciemi, “Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2023″ saņēma 12 ciemi.