Eiropas un nacionāla mēroga lauku attīstības organizācijas, Vietējās rīcības grupas (VRG) un iedzīvotāji visā Eiropas Savienībā ir sagatavojuši petīciju, aicinot Eiropas Komisiju ņemt vērā lauku iedzīvotāju vajadzības un nostiprināt LEADER/SVVA kā vienu no galvenajiem ES lauku politikas un finansējuma instrumentiem nākamajā daudzgadu finanšu plānošanas periodā. Petīcijas mērķis ir panākt, lai LEADER/SVVA tiktu atzīts par horizontālu rīku teritoriālajai kohēzijai un lai tam tiktu nodrošināts speciāli atvēlēts budžets no vairākiem ES fondiem, ne tikai no Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) budžeta.

Lauki visā Eiropas Savienībā saskaras ar pieaugošām problēmām: iedzīvotāju novecošanos, jauniešu emigrāciju, ekonomikas stagnāciju, ierobežotu piekļuvi pakalpojumiem un pieaugošu spiedienu, ko rada ģeopolitiskās pārmaiņas. Pierobežas reģioni piedzīvo paaugstinātas bažas par drošību, iedzīvotāju skaita samazināšanos, konkurētspējas mazināšanos un sociālas problēmas, kas prasa spēcīgākus vietējos tīklus un ekonomisko stabilitāti. Tikmēr jauniešiem ir vajadzīgi pārliecinoši iemesli, lai paliktu lauku teritorijās — izglītības, darba, kultūras un sabiedriskās dzīves iespējas. ES ir vairākkārt uzsvērusi katra iedzīvotāja tiesības palikt uz dzīvi laukos, nodrošinot, ka dzīvošana lauku teritorijā joprojām ir dzīvotspējīga un pievilcīga izvēle. Lai Eiropa uzplauktu, tās lauku teritorijām jābūt dinamiskām, noturīgām un ar labu savienojamību.

Šo izaicinājumu pamatā ir iespēja: līdzdalības instrumenti teritorijas attīstībai, kas dod iespēju vietējiem iedzīvotājiem pašiem veidot savu nākotni. Vairāk nekā 30 gadus LEADER pieeja un Sabiedrības virzīta vietējā attīstība (SVVA) ir pierādījusi, ka augšupejošas līdzdalības pieejas var veiksmīgi risināt lauku problēmas. Izmantojot vietējās rīcības grupas (VRG), šie rīki mobilizē vietējās zināšanas, veido sociālo kapitālu un ievieš inovatīvus risinājumus, kas pielāgoti katras kopienas unikālajām vajadzībām.

“Vairāk nekā 30 gadus LEADER/SVVA ir devis iespēju lauku kopienām veidot un īstenot risinājumus, kas atbilst pašu kopienu vajadzībām. Tomēr finansējuma nenoteiktība un administratīvās grūtības apdraud šī svarīgā rīka nākotni,” norāda Eiropas LEADER asociācijas lauku attīstībai (ELARD) prezidents Pjotrs Sadloha (Piotr Sadłocha). “Ar šo petīciju mēs aicinām Eiropas Komisiju nodrošināt, lai sabiedrības līdzdalība lauku attīstībā paliek ES politikas centrā.”

ELARD nozīmīgu uzmanību līdz šim ir veltījis uz interešu pārstāvību lauksaimniecības politikas jomā, nodrošinot, ka LEADER paliek kā nozīmīga KLP daļa. Taču lauku attīstība ir daudz plašāka – tā ietver ekonomisko daudzveidību, sociālo kohēziju, jauniešu noturēšanu un klimata pārmaiņu pielāgošanos. ES Ilgtermiņa vīzija lauku teritorijām 2040. gadam aicina uz integrētu pieeju, taču vairāku fondu apgūšanas sarežģītība joprojām ir izaicinājums daudzām VRG.

Petīcijas galvenās prasības:

  1. Nākamajā Eiropas daudzgadu finanšu shēmā (DFS) noteikt, ka lauku attīstības līdzdalības instrumenti ir obligāti visās ES dalībvalstīs, nodrošinot, ka LEADER/SVVA (Sabiedrības virzīta vietējā attīstība) joprojām ir viens no ES teritoriālās politikas galvenajiem pīlāriem.
  2. Iekļaut LEADER/SVVA vairākās ES politikas jomās un aizsargāt tam plānotos budžeta piešķīrumus ar konkrēta finansējuma iezīmēšanu, tostarp Kopējā lauksaimniecības politikā (KLP) un Kohēzijas politikā, atzīstot, ka lauku attīstība aptver ne tikai lauksaimniecību. Tāpat nepieciešama skaidra definīcija tam, ko ietver lauku attīstība.
  3. Stiprināt un atzīt vietējo rīcības grupu (VRG) lomu kā galveno ES politikas virzītāju vietējā līmenī, kā arī atzīt VRG nozīmi dezinformācijas novēršanā un apkarošanā, padarot tās par atzītiem partneriem pārvaldības procesos un Eiropas integrācijas centienos.
  4. Vienkāršot piekļuvi finansējumam, samazinot administratīvo slogu un nodrošinot, ka vairāku fondu mehānismi atbalsta efektīvas, kopienas īstenotas iniciatīvas, līdztekus īstenotai ES apņemšanās samazināt dalībvalstu birokrātiju un uzlabot vietējās pārvaldības spējas.
  5. Palielināt finansējumu LEADER/SVVA tādā apjomā, kas atbilst tā apliecinātajai ietekmei un aizvien pieaugošajai lomai problēmu risināšanā lauku teritorijās.

Paralēli petīcijai iniciatīvas pārstāvji ir vērsušies pie lēmumu pieņēmējiem Eiropas Komisijā, tostarp Kohēzijas un reformu komisāra vietnieka, Budžeta un administrācijas komisāra, kā arī Lauksaimniecības un pārtikas komisāra. Ir nosūtītas vēstules, kurās ietverti konkrēti ieteikumi par LEADER/SVVA integrāciju dažādos ES fondos, finansiālo stabilitāti vietējām rīcības grupām un birokrātisko šķēršļu mazināšanu.

“Esošās politiskās diskusijas daudzkārt tiek aizmirsti lauku iedzīvotāji. Konkurētspēja ir ļoti nozīmīga gan Latvijas, gan Eiropas izaugsmei, bet mēs vienlaikus nedrīkstam aizmirst savas vērtības. Mūsu lauki un atbalsts tiem ir balstīts kopienu noturības, iekļaujošas sabiedrības, solidaritātes un ilgtspējas principos. Atšķirībā no individuālisma, kas dominē citās pasaules daļās, mūsu identitāte balstīta cieņā pret ikvienu personu, kas gatava pati rūpēties par savu nākotni, nodrošinot, ka neviens netiek atstāts novārtā un ka lauku teritorijas ir vieta pilnvērtīgai dzīvei, ne tikai izdzīvošanai,” uzsver biedrības “Latvijas Lauku forums” izpilddirektore, kas ir Latvijas pārstāvis Eiropas LEADER tīkla un šajā kampaņā.

Petīcija ir atvērta ikvienam – privātpersonām, organizācijām un politikas veidotājiem! Aicinām ikvienu, kas tic kopienu virzītas vietējās attīstības spēkam, lai veidotu spēcīgāku un izturīgāku lauku Eiropu, pievienoties un parakstīt petīciju!

Lai parakstītu petīciju un uzzinātu vairāk par kampaņu, apmeklējiet šo saiti.