Novembrī biedrība „Latvijas Lauku forums” diskusijā ar Vietējās Rīcības grupu pārstāvjiem no dažādām Latvijas vietām runāja par īsajām piegādes ķēdēm, jo vietējās pārtikas ražošana jau daudzu gadu garumā ir bijusi viena no lauku teritorijas pamatnodarbēm, tomēr pēdējos gados arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta tam – cik “vietēja” ir pārtika, ko ikdienā lietojam. Patērētājiem aizvien nozīmīgāk ir kļuvis uzturā lietot vietēju un drošu pārtiku, kā arī būt informētiem par pārtikas kvalitāti un tās izcelsmi, kas ir veicinājis ražotājus produktiem radīt pievienoto vērtību.

Vietējās pārtikas sistēmas un īsās piegādes ķēdes ir risinājums, kas spēj nodrošināt ražotājam iespējas nogādāt preci patērētājam, bet patērētājam – iegādāties kvalitatīvu vietējo produktu, zinot tā izcelsmes vietu. Vietējās ķēdes kā nozīmīga sadaļa ilgtspējīgu kopienu veidošanā un uzturēšanā, palīdz stiprināt identitāti, individuālo vietas piederību un uzlabot vietējo ekonomiku, saglabājot finanšu līdzekļus vietējā teritorijā.
Latvijas Lauku foruma organizētajā reģionālo NVO pārstāvju diskusijā tika izteiktas dažādas idejas un praktiski ieteikumi, kādā veidā šīs ķēdes ieviest Latvijas lauku teritorijās, jo daļu no īsās piegādes ķēdes veicinošajiem pasākumiem iespējams īstenot, izmantojot Eiropas politikas LEADER pieeju un tās ietvaros realizējot projektus. Kā nozīmīgs un atsevišķās vietās jau realizēts projekts tika minēta vietējo mājražotāju tirdzniecības vietu izveidošana, informatīvo pasākumu organizēšana – gan patērētājiem, lai tie apzinātu savā teritorijā esošos ražotājus, gan ražotājiem, lai tie apgūtu veiksmīgas ražošanas iemaņas.
Reģionālajā diskusijā Aknīstē, kurā bija pārstāvji no visiem Latvijas reģioniem, Latvijas Lauku forums noskaidroja Latvijas pozitīvo pieredzi īso piegādes ķēžu īstenošanā, kas galvenokārt saistīta ar individuālu tiešu tirdzniecību, piemēram, regulārajos vietēja mēroga gadatirgos un zemnieku tirdziņos, tirdzniecībā pie veikaliem, preču izplatīšanā birojos un iestādēs. Atsevišķās Latvijas teritorijās izplatīta arī kolektīvā tiešā tirdzniecība, kas ir labs atbalsts ražotājiem, piemēram, pārtikas amatnieku biedrība Jelgavā, septiņu Gulbenes novada saimniecību apvienība, Nītaures zaļais loks, kā arī dārzeņu šķirošanas punkti un kolektīvā produktu transportēšana uz Rīgu. Tā kā individuāla dalība dažādos pasākumos ir dārga, tiek attīstīta īso piegādes ķēžu partnerība, veidojot reģiona mazo ražotāju stendus dažādās izstādēs un kopīgus tirdzniecības laukumus vai galdus tirdziņos citos Latvijas reģionos.
Pieprasījums, lai īsās pārtikas piegādes ķēdes varētu tikt realizētas, laukos pastāv, bet tas nav pietiekami labi strukturēts, kā arī nav pilnībā identificēts un pieejams. Lielākie Latvijas izaicinājumi saistībā ar īsajām piegādes ķēdēm ir nelielais patērētāju tirgus, inovatīvi produkti un piegādes veidi, ražotāju kooperācijas iespējas, kā arī citi jautājumi saistībā ar efektīvu patērētāja un ražotāja komunikāciju un produktu piegādi, darbības teritoriju, pieprasījumu un finanšu piesaisti. Latvijas Lauku forums sadarbībā ar Vietējām rīcības grupām turpinās diskusijas par vietējo produktu nozīmību, apzināšanu un popularizēšanu reģionos.

Pielikumā preses relīze PDF formātā.