Biedrība “Latvijas lauku forums” laika posmā no 2022. maija līdz jūnijam veica iedzīvotāju aptauju, lai noskaidrotu iedzīvotāju viedokli par līdzdalību un nepieciešamību veidot pagastos iedzīvotāju padomes, kas kā viens no jauniem līdzdalības veidiem paredzēts Pašvaldību likumā. Līdztekus anketu apkopojumam, LLF organizēja arī tematisko diskusiju lauku kopienu un viedo ciemu forumā “Kopienu Persilāde” 2022. gada 29. jūnijā, izzinot LLF biedru un dažādu jau esošu iedzīvotāju padomju pārstāvju viedokļus.
Lai arī viedokļu izziņas laikā vēl nebija pieņemts Pašvaldību likums, tālab nebija zināms precīzs regulējums, turklāt iedzīvotāju padomes darbojās tikai dažos Latvijas novados, LLF veica aktīvo iedzīvotāju viedokļa apzināšanu, lai noskaidrotu, kā iedzīvotāji saredz iedzīvotāju padomes, to lomu un nepieciešamību.
Apkopojums pieejams šeit.
SECINĀJUMI UN REKOMENDĀCIJAS:
- Aktīvie iedzīvotāji un pašvaldības pārstāvji pagastos izjūt Administratīvi teritoriālās reformas negatīvās sekas, kas izpaužas kā līdzšinējās sadarbības pasliktināšanās vai pārtrūkšana, neskaidrības par atbalsta pieejamību kopienu iniciatīvām, komunikācijas trūkums gan starp dažādiem sektoriem, gan pašvaldības vidū, gan starp NVO sektoru jaunā novada teritorijās. Aktīvajiem iedzīvotājiem trūkst informācijas par budžeta plānošanu un tā izveides pamatojumu, kā arī strukturētas, vienkopus pieejamas informācijas par plānoto un pieejamo finansējumu, aktualitātēm novadā. Nepieciešamas jaunas sadarbības struktūras, atbildību sadalījuma un komunikācijas organogrammas izveide, izveidojot un ietverot arī iedzīvotāju padomes.
- Lauku teritorijās ir zema iedzīvotāju līdzdalība. Nepieciešams skaidrs un atklāts aicinājums iesaistīties gan no kopienām, gan pašvaldībām. Tāpat jāveic skaidrojošais darbs par procesu, kas notiek ar iedzīvotāju priekšlikumiem. Ir jāpopularizē labie piemēri novadā, kur iedzīvotāju priekšlikumi ir ņemti vērā un radījuši izmaiņas, pateicoties aktīvai rīcībai, tāpat ir jāsniedz metodiskais atbalsts. Iedzīvotāju padomes var būt viens no efektīvākajiem veidiem kā iedzīvotāji var paust savu viedokli, atrisinot situāciju – kad viedoklis ir, bet nav laika, vēlmes vai iemaņu to “uzlikt uz papīra”: “Liela daļa iedzīvotāju izsaka vēlmes un ierosinājumus savās sarunās, bet tiklīdz ir jāiet vai jāiesniedz savas vēlmes instancēs, tad gaida kad to izdarīs kāds cits.”
- Izšķiroši nozīmīga ir plašāku iedzīvotāju grupu stimulēšana izteikt savu viedokli un iesaistīties savas nākotnes veidošanā, kā arī šādu iesaistes iespēju radīšana un savstarpējas uzticības veidošana, kas veicama kopienu līderu, NVO un pašvaldības sadarbībā, katram veicot savā atbildībā esošos pienākumus. Tieši iedzīvotāju padomes tiek saskatītas kā aktivizētājs – “Iedzīvotāju padomes ir nepieciešamas iedzīvotāju aktivitātes uzlabošanai, lai spētu nodot pašvaldības lēmumus “cilvēcīgā” skaidrojumā un otrādi – lai aizstāvētu iedzīvotāju intereses.”
- Pagastos, kur pastāv iedzīvotāju padomes vai tām līdzīgas konsultatīvas formas, gan iedzīvotāji, gan pašvaldību darbinieki ļoti pozitīvi vērtē iedzīvotāju padomju darbu, kas varētu būt strukturētas un regulāras sadarbības pamats, palīdzot identificēt un labāk izprast iedzīvotāju vajadzības pagastos, kā arī kopā prioritizēt steidzamāk risināmos izaicinājumus gan katrā pagastā, gan novadā.
- Jānovērš riski par iedzīvotāju padomju un konsultatīvo padomju, kā arī domes deputātu, kas pārstāv iedzīvotāju intereses funkciju un pienākumu pārklāšanos, tam jāpievērš uzmanība gan izstrādājot nolikumus, gan skaidrojot nozīmīgākās atšķirības iedzīvotājiem.
- Novadā vēlams algot/ finansiāli atbalstīt iedzīvotāju padomes koordinatoru, kas sekmētu padomju izveidi un darbību (īpaši sākumposmā) atbilstoši nolikumam, sniedzot konsultatīvu, tehnisku un metodisku atbalstu, uz ko īpaši norāda iedzīvotāji. “Paļaujoties tikai uz cilvēku brīvprātību, mēs riskējam, ka jau tā aktīvie izdeg, bet citi neatrod laiku, jo algotam darbam tiek dota priekšroka.”
- Jāizmanto Momentum brīdis, kad novados tiek veidotas jaunas struktūras, iedzīvotāji seko pārmaiņām jaunajā novadā, ir daudz izaicinājumu, bet vēl vairāk iespēju, t.sk. izmantojot iedzīvotāju padomju izveidi un iedzīvināšanu kā nozīmīgu instrumentu, lai atgrieztu iedzīvotāju uzticību publiskajai pārvaldei, pašvaldībai un, galvenais – pašiem sev!
Apkopojums pieejams šeit un zemāk redzams attēlos:
Viedokļu apkopojums par iedzīvotāju padomēm ir daļa no biedrības “Latvijas Lauku forums” īstenota projekta “Saskaņota un vietējo kopienu vajadzībās balstīta ilgtermiņa lauku attīstība”, kurš tiek finansēts no Latvijas valsts budžeta, programmas ”NVO fonds” ietvaros.