No šī gada 28. oktobra līdz 1. novembrim, pulcinot kopienas no visas Latvijas, notiks Latvijas Lauku kopienu nedēļa, kurā pārrunās šīs vasaras 1. Latvijas Lauku kopienu parlamenta rezolūcijas aktivitāšu īstenošanu un diskutēs par iespēju ietekmēt pozitīvu procesu nodrošināšanu lauku apdzīvotības saglabāšanai turpmākajos gados.
Pasākuma organizatori aicina kopienu aktīvistus un tos, kam rūp kvalitatīva dzīvesvide laukos, oktobra beigās pulcēties piecās sanākšanas vietās visā Latvijā: Ģibuļos Kurzemē, Dobelē Zemgalē, Trikātā un Tirzā Vidzemē un Nagļos Latgalē.
Viena no ilgtspējīgas kopienas pazīmēm ir cilvēki tajās. Pagaidām Latvijā nav spēcīgi attīstīta kopienu kustība. Cilvēki, kas ir kļuvuši aktīvi sava ciema/mazpilsētas dzīves virzītāji vai dalībnieki, reti dodas uz lielpilsētām – viņi ir atraduši iespēju gan nopelnīt iztiku, gan realizēt sevi sociāli, garīgi, kulturāli turpat laukos.
Lai lauki nepaliktu tukši, ir nepieciešamas stipras un pašatjaunojošās kopienas (tādas cilvēku grupas, kas spēj apzināties savas vajadzības un prot tās realizēt). Ilgtspējīgai kopienu attīstībai nav nepieciešamas miljoniem lielas investīcijas ne no ārvalstu investoriem, ne no valsts, ne Eiropas Savienības. Svarīgāks un efektīvāks ir atbalsts nemateriālo kopienu resursu attīstībai (piemēram, iedzīvotāju radīta ciema attīstības plāna izveidei), efektīvas komunikācijas nodrošināšanai starp kopienām, iedzīvotāju iesaistei, līdzdalībai un līdzatbildībai lēmumu pieņemšanā, lauku telpas pozitīva tēla attīstībai, esošo resursu saglabāšanai kopienas ļaudīm, sabiedrības atbalsta kopienu darba rezultātiem (piemēram, vietējo produktu atbalstīšana) veicināšanai, spējai mācīties un salīdzinoši neliels finansējums vietējo iniciatīvu īstenošanai (piemēram, mazo skolu attīstīšanai par kopienu centriem).
Latvijas Lauku forums kopš 2013. gada sākuma ir aktīvi iesaistījies kopienu stiprināšanas jautājumu risināšanā, pievēršot šim Latvijas valstiskuma pastāvēšanas izaicinājumam gan valsts pārvaldes, gan nevalstisko organizāciju uzmanību, cenšoties panākt šo jautājumu iekļaušanu politikas plānotāju un sabiedriskās domas veidotāju aktuālajā dienas kārtībā.
Viena no svarīgākajām komponentēm kopienu balss stiprināšanai ir lauku kopienu pārstāvju tikšanās, kad iespējams uzzināt labākās prakses piemērus no citiem, kā arī iegūt nepieciešamo informāciju no dažādu atbalsta institūciju puses.
Šī gada jūnijā notika pirmā vērienīgā kopienu tikšanās 1. Latvijas Lauku kopienu parlamentā Preiļos. Nākamā iespēja Latvijas lauku kopienām tikties klātienē, ir šī gada oktobrī, kad tiek rīkota Latvijas Lauku kopienu nedēļa, kas top biedrībai „Latvijas Lauku forums” sadarbojoties ar Sorosa fonda- Latvija (SFL) iniciatīvu „Pārmaiņu iespējas skolām” un vietējām kopienām Ģibuļos, Dobelē, Trikātā, Tirzā un Nagļos.
Latvijas Lauku kopienu nedēļas saturiskais ietvars balstīts uz 1. Latvijas Lauku kopienu parlamenta rezolūciju, ar kuru var iepazīties sekojošā saitē: https://old.laukuforums.lv/index.php?sub_show=123
Latvijas Lauku forums aicina popularizēt dzīvi un darbu laukos kā pozitīvu un mūsdienīgu praksi, meklējot risinājumus un radot iespējas! Vairāk par pasākumu un biedrību Latvijas Lauku forums – mājas lapā laukuforums.lv, kā arī sociālajos tīklos www.facebook.com/laukuforums, https://twitter.com/LaukuForums un www.draugiem.lv/llf/
SFL iniciatīva „Pārmaiņu iespēja skolām” darbojas ar mērķi veicināt mazo skolu pārveidi par daudzfunkcionāliem izglītības, kultūras, sociālā atbalsta centriem, lai tās kļūtu par satikšanās un darbošanās vietu visiem vietējās kopienas iedzīvotājiem. Vairāk par iniciatīvu mājas lapā http://parmainuskolas.lv
Pielikumā preses relīze!
Āris Ādlers,
Latvijas Lauku forums,
T. 26468620
Preses relīze- Recepte lauku iztukšošanas pārtraukšanai- Kopienu aktivitāšu atbalsts