No 2024. gada 8.–11. oktobrim Latvijas politikas veidotāji un enerģētikas eksperti devās pieredzes apmaiņā uz Šlēsvigu-Holšteinu, Vācijā lai apmainītos ar pieredzi un labajām praksēm par atjaunojamo energoresursu kopienu attīstību. Pieredzes apmaiņas brauciens ir daļa no projekta Rural Energy CommunitiesLV “Energokopienu stiprināšana Latvijas lauku teritorijās”.

 Latvijas delegācijā bija deviņi eksperti no Klimata un enerģētikas ministrijas, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas, Būvniecības valsts kontroles biroja, Zemgales reģionālās enerģētikas aģentūras un divi uzņēmumu pārstāvji.

Vizīte bija daļa no projekta, kas paredz Latvijas lauku reģionos veidot energokopienas, veicināt izpratni, celt iedzīvotāju kapacitāti un pilotprojekta izstrādi. Dalībnieki apmeklēja dažādus enerģijas projektus un piedalījās dialogā ar ekspertiem no Vācijas, lai smeltos pieredzi turpmākai Latvijas energokopienu attīstībai.

Vizītes laikā tika apmeklēti dažādi energokopienu projekti Šlēsvigā-Holšteinā, tostarp Vīmersdorfas kopienas vēja parks, Boben Op siltumenerģijas kooperatīvs Hīrupā, uzņēmums Solar-Energie Andresen GmbH, projekti pašvaldībās Sprakebüll un Klixbüll, “īrnieka elektroenerģijas” projekts BürgerEnergie Nord (BEN) kooperatīvā Norderštetē, kā arī kopīgais pašpatēriņa projekts ekoloģiskajā kopienas mājokļu rajonā Alte Gärtnerei Kīlē.

Vairāk lasīt  (angļu valodā) šeit.

Eksperti uz vietas diskutēja ar atbildīgajām personām, kā arī piedalījās sarunās ar Šlēsvigas-Holšteinas Enerģijas pārejas, klimata aizsardzības, vides un dabas ministriju un Iekšlietu ministriju. Papildus notika pieredzes apmaiņa ar LEADER reģionu pārstāvjiem par to lomu energokopienu atbalstā.

  • Galvenie secinājumi:
    Šlēsviga-Holšteina ir viens no līderiem energokopienu jomā, kamēr Latvijā šī prakse ir sākumposmā. Vācijā energokopienu attīstībai ir dziļas vēsturiskas saknes, un tā šobrīd ir plaši izplatīta, balstoties uz dažādiem modeļiem un juridiskām formām. Federālās un vietējās iestādes Vācijā aktīvi veicina energokopienu izveidi, piedāvājot atbalstu plānošanas un atļauju jomā, kā arī iesaistoties kā potenciālie īpašnieki un dalībnieki. Federālā un reģionālā pārvaldība cieši sadarbojas enerģētikas politikas izstrādē un īstenošanā.
  • Vācijā un Šlēsvigā-Holšteinā energokopienu veidošanos sekmēja stabils finansiālais atbalsts, kas balstījās Atjaunojamo energoresursu likumā. Papildus tam federālās zemes, piemēram, Šlēsviga-Holšteina, ieviesa papildu atbalsta pasākumus. Šlēsvigā-Holšteinā energokopienu projektu finansēšanu veicina Pilsoņu enerģijas fonds, kas nodrošina riska kapitālu sākotnējām izmaksām dažādās nozarēs. Šī programma palīdz enerģijas uzņēmumiem uzsākt projektus ar mazāku finansiālo risku. Reģionā vietējie lauksaimnieki un iedzīvotāji ir aktīvi šo projektu iniciatori, un kolektīvo pasākumu pieņemšana enerģētikas sektorā ir augstāka nekā Latvijā.