“Lauki ir mūsu sabiedrības struktūra un mūsu ekonomikas asinsrite. Lauki ir mūsu identitātes un ekonomiskā potenciāla galvenā sastāvdaļa. Mēs lolosim un saglabāsim savus lauku apvidus un ieguldīsim to nākotnē.”
– Urzula fon der Leiena, Eiropas Komisijas priekšsēdētāja
Ar šiem vārdiem Eiropas Komisija 2021. gada 30. jūnijā izvirzīja ES lauku reģionu ilgtermiņa vīziju lauku teritorijām 2040. gadam, apzinot izaicinājumus, kā arī izceļot dažas no perspektīvākajām iespējām laukiem. Vīzijā ir iekļauts Lauku rīcības plāns, kura mērķis ir padarīt Eiropas laukus stiprākus, savienotākus, noturīgākus un pārtikušus, paredzot Lauku observatorijas izveidi datu pieejamības sekmēšanai, Lauku Pakta iniciatīvu un to ietvaros turpinot viedo ciemu spēcināšanu un kustības attīstību.
“Viedie ciemi” ir kopienas lauku apvidos, kas pašas veido un pielieto jaunus risinājumus, lai nodrošinātu ciemu dzīvotspēju. Atbildot uz aktuālajiem izaicinājumiem, ciemi balstās vietējos resursos, izmanto savas stiprās puses un iespējas. Lai uzlabotu savus ekonomiskos, sociālos un/vai vides apstākļus viedais ciems īsteno līdzdalības pieeju, ievieš tehnoloģiskas un organizatoriskas inovācijas, veido sadarbību un ir aktīvs partneris citām kopienām un pašvaldībām.
Biedrība “Latvijas Lauku forums” aicina Latvijas ciemus un kopienas dalīties to vieduma atslēgās, piesakoties “Viedais ciems 2023” atpazīstamības zīmei. Iniciatīva tiek īstenota ar mērķi atzīt un atbalstīt Latvijas lauku kopienu labās prakses ceļā uz viedumu, daudzinot iedzīvotāju centienus veidot aktīvāku, iesaistošāku kopienas dzīvi un inovatīvus risinājumus esošajiem izaicinājumiem. Pretendēt uz atpazīstamības zīmi “Viedais ciems 2023” ir aicināta ikviena Latvijas lauku aktīvā kopiena un ciems, līdz 2023. gada 23. jūlijam (ieskaitot) aizpildot pieteikumu šajā saitē: ej.uz/VC2023
Esam sagatavojuši pieteikuma anketas paraugu, lai jums būtu ērtāk apkopot visu nepieciešamo informāciju pirms iesniegšanas atpazīstamības zīmei “Viedais ciems 2023”.
Tas pieejams šeit:
Kopienu pieteikumus izvērtēs ekspertu žūrija, kuru veido ministriju pārstāvji, digitalizācijas, dizaina domāšanas, vides ilgtspējas, līdzdalības, mārketinga un citu jomu eksperti, kā arī praktiķi no kopienām un vietējām rīcības grupām.
Atpazīstamības zīmes “Viedais ciems 2023” ieguvēji un kandidāti kļūs ne tikai par daļu no Latvijas viedo ciemu tīkla, iegūstot plašākas atpazīstamības un sadarbības iespējas, bet arī saņems žūrijas ieteikumus un pieredzējuša mentora padomus un atbalstu tālākajai attīstībai.
Iniciatīva piešķirt atpazīstamības zīmi “Viedais ciems” Latvijā pirmo reizi tika izsludināta 2021. gadā kā daļa no komunikācijas kampaņas starptautiskā LEADER projekta “Smart villages LEADER Network” ietvaros. Kampaņu iniciēja trīs vietējās rīcības grupas Privātās un publiskās partnerattiecību biedrības “Zied zeme” vadībā, sadarbojoties ar biedrībām “Pierīgas partnerība” un “Jūras zeme”. 2021. gadā aktivitāte guva lielu atsaucību, saņemot gandrīz 40 kopienu pieteikumus no visas Latvijas. Sekmējot projekta ietvaros īstenoto rezultātu ilgtspēju un attīstību, biedrība “Latvijas Lauku forums” kampaņu īsteno plašākā – visas Latvijas mērogā.
Atpazīstamības zīmes “Viedais ciems 2023” piešķiršanas kārtība
-> Aicinājums pretendēt uz atpazīstamības zīmi „Viedais ciems 2023” tiek izsludināts atklātā uzsaukumā biedrības “Latvijas Lauku forums” mājas lapā, sociālajos tīklos un plašsaziņas līdzekļos. Pieteikt savu ciemu atpazīstamības zīmei “Viedais ciems 2023” tiek aicināta ikviena kopiena, kura uzskata, ka atbilst viedā ciema kritērijiem.
-> Pieteikt ciemu var jebkurš kopienas pārstāvis, organizācija vai neformāla iedzīvotāju grupa, informējot par to pārējos kopienas dalībniekus.
Kopienu atbilstību atpazīstamības zīmei “Viedais ciems 2023” atbilstoši atpazīstamības zīmes piešķiršanas kritērijiem vērtē žūrija, kuru veido dažādu nozaru eksperti, politikas veidotāji un praktiķi.
-> Iesniegtie pieteikumi tiek apkopoti divu nedēļu laikā pēc pieteikšanās termiņa noslēgšanās, nepieciešamības gadījumā sazinoties ar iesniedzējiem un veicot tehniskus precizējumus.
-> Pieteikumu izvērtēšanas žūrijas komisijas darbs notiek aptuveni viena mēneša garumā pēc pieteikumu apkopojuma izveides, ko visi žūrijas komisijas locekļi saņem par iesniegtajiem projektiem. Vērtēšanas laikā tiek organizēts vienas dienas izbraukums pie daļas no “Viedais ciems 2023” pretendentiem, ja epidemioloģisko vai citu apstākļu dēļ ir iespējama viesošanās klātienē lielākām cilvēku grupām. Izbraukumā tiek aicināti piedalīties arī žūrijas locekļi.
-> Atpazīstamības zīmi „Viedais ciems 2023” iegūst tās kopienas, kas atbilst visiem “Viedais ciems 2022” kritērijiem. Lēmums par zīmes piešķiršanu tiek pieņemts žūrijas komisijas sēdē.
-> Kopiena, kurai tiek piešķirta atpazīstamības zīme “Viedais ciems 2023”, iegūst arī žūrijas rekomendācijas un iespēju saņemt mentora atbalstu tālākai viedā ciema attīstībai. Kopienas, ka ieguvušas atpazīstamības zīmi 2023. gadā atkārtoti uz to varēs pretendēt pēc 3 gadiem.
-> Ja kopiena atbilst daļai no kritērijiem, tā saņem žūrijas atzinību par ieviestajām iniciatīvām un ieteikumus veiksmīgai tālākai virzībai uz viedā ciema atpazīstamības zīmes iegūšanu nākamajā gadā. Kopienām, kas nav ieguvušas atpazīstamības zīmi 2021., 2022. vai 2023. gadā nav ierobežojumu atkārtotai dalībai.
Atpazīstamības zīmes “Viedais ciems 2023” piešķiršanas kritēriji
-> Ciems ir piesaistīts kādai noteiktai Latvijas ģeogrāfiskai kopienai.
-> Ciemam ir vienots MĒRĶIS un nākotnes VĪZIJA.
-> Ciemā veido un ievieš INOVATĪVUS RISINĀJUMUS sociālajā, tehnoloģijas vai uzņēmējdarbības jomā, kas palīdz virzīties uz mērķu sasniegšanu un visa ciema labklājību.
-> Ciemā ir IEDZĪVOTĀJU KOPA, kura ir apzinājusi savu identitāti un kopienu raksturo kopīga lēmumu pieņemšana, darbība un virzība kopienas dzīves kvalitātes uzlabošanā.
-> Iedzīvotāju kopu raksturo atvērtība un MIJIEDARBĪBA gan iekšēji, gan ārēji – zināšanu saglabāšana un pārnese, dažāda vecuma, dzimuma, interešu iedzīvotāju sadarbības veicināšana un saliedēšana. Kopienai ir sava informatīvā telpa jeb iekšējā informācijas aprite.
-> Ciems īsteno savus mērķus, pilnvērtīgi un ilgtspējīgi izmantojot esošos RESURSUS un prasmīgi piesaistot ārējos.
_________________________________________________________________
Iniciatīva Atpazīstamības zīme “VIEDAIS CIEMS 2023” tiek īstenota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par informācijas saturu atbild biedrība “Latvijas Lauku forums”.
[2] Kopiena ir ģeogrāfiski vienota cilvēku grupa, kuru vieno kāda konkrēta sociāla identitāte, teritorija un/vai kopīgas intereses