Piektdien, 24.janvārī, NVO namā Rīgā no plkst. 10.00 līdz 18.00 notiks pirmais kopienu ekonomikas forums Latvijā.
Foruma pirmajā daļā tā dalībnieki tiks iepazīstināti ar pārmaiņu ekonomikas jēdzienu un tā piemēriem Latvijā – iniciatīvām, projektiem un kustībām, kurās līdztekus kopienas ekonomiskajai labklājībai būtiska nozīme tiek pievērsta ilgtspējīgai vides un sociālajai attīstībai. Lai iespējami daudzpusīgi parādītu Latvijā esošās aktivitātes, par savu pieredzi stāstīs Ambeļu ekokopienas, Ikšķiles Brīvā skolas, Latvijas Lauku foruma, kustības Free Riga 2014, Krājaizdevu apvienības, Tiešās pirkšanas un citu kustību pārstāvji.
Foruma otrajā daļā ikviens dalībnieks varēs kopdarboties jaunu iniciatīvu radīšanā un to īstenošanas plānošanā, kā arī vairāk iepazīt citus kopienu iniciatorus.
Kopienu iniciatīvas forums vienkopu pulcēs nevalstiskā sektora aktīvistus, uzņēmējus, dažādu nozaru ekspertus, vides aktīvistus un pārmaiņu ekonomikas interesentus no visas Latvijas.
Ikšķiles Pārmaiņu iniciatīvas dibinātājs Artūrs Polis par pārmaiņu ekonomikas un kopienu nozīmi 21.gadsimta ekonomikas un attīstības kontekstā saka: “Šodien mēs diezgan droši zinām, ka esošā ekonomiskā sistēma ir nepilnīga. Speciālistu vidū nereti izskan viedoklis, ka globālā ekonomiskā krīze nav pārvarama bez radikālām pārmaiņām, kas ietver arī sabiedrības vērtību maiņu. Es esmu pārliecināts, ka sabiedrībai jāatgriežas pie tādām vērtībām kā uzticība, sadarbība, mēra izjūtas ievērošana, domāšana par nākamajām paaudzēm. Kopienu ekonomika ir tāds modelis, kurš respektē vietējās kopienas ar to dažādajām tradīcijām, kultūru, iedzīvotājiem. Ja mēs vēlamies saglabāt Latvijas laukos iedzīvotājus un latvisko identitāti ilgtermiņā, tad, manuprāt, tā ir vienīgā iespēja.”.
Pārmaiņu ekonomikas jēdziens radies Lielbritānijā, kur kopš 2005. gada vairāki simti ciematu un pilsētu sevi ir pasludinājušas par pārmaiņu iniciatīvām. Šajās kopienās iedzīvotāji pašorganizējas, lai veidotu jaunus kooperatīvus, kopienai piederošus veikalus, transporta uzņēmumus, kopienas lauksaimniecības uzņēmumus, pat energokompānijas un citus inovatīvus uzņēmumus. Daudzas pārmaiņu iniciatīvas ievieš alternatīvas – vietēja mēroga – valūtas sistēmas. Pārmaiņu ekonomikā uzņēmējdarbības mērķis ir nevis pēc iespējas vairāk nopelnīt, bet nopelnīt tik daudz, lai pietiek un lai uzņēmums var sniegt savu produktu vai pakalpojumu sabiedrībai. Tā ir ekonomika, kas iezīmē visas sabiedrības pāreju uz nākotni, kurā ir augsta dzīves labklājība, bet vienlīdzīgāks labklājības sadalījums sabiedrībā, kā arī mazs resursu patēriņš un ietekme uz vidi.
Forums norisinās starptautiskā REconomy projekta ietvaros. Sadarbībā ar Ikšķiles Pārmaiņu iniciatīvu forumu rīko biedrības “Latvijas Lauku forums” un “homo ecos:”.
Pielikumā preses relīze.