No 2014. – 2020. gadam Eiropas kohēzijas politikā būs jauna vietējās attīstības pieeja – CLLD (community-led local development) – sabiedrības virzīta vietējā attīstība, kas veidota kā efektīvs instruments politikas veidošanā. Oktobrī biedrība „Latvijas Lauku forums” rosināja šī termina latviskā tulkojuma labojumus, lai jēdziens tiktu kontekstuāli pareizi izmantots, savukārt novembrī forums organizēja diskusiju par CLLD izmantošanas iespējām Latvijas lauku teritorijās.
Uz oktobra sākumā biedrības „Latvijas Lauku forums” norādi par termina „community-led local development” tulkojuma neprecizitāti Eiropas Parlamenta un Padomes regulu projektos, atbilde tika saņemta šī gada 3.decembrī, kad Eiropas Savienības Padomes Tulkošanas dienests ziņoja, ka minēto kļūdu Eiropas Savienības Padomes tulkotāji jau bija sākuši labot no “uz sabiedrību vērstu vietējo attīstība” uz „sabiedrības virzīta vietēja attīstība”. Jēdziena sākotnējais tulkojums „uz sabiedrību vērsta vietējā attīstība” bija konceptuāli nepareizs, jo tiktu saprasts kā attīstība, kas balstās lejupejošā (top-down) pieejā, nevis idejā par augšupejošu (bottom-up) pieeju, kas ir attīstības vīzija ne tikai Eiropas Savienības politikā, bet arī biedrības „Latvijas Lauku forums” darbībā, veicinot lauku līdzsvarotu attīstību un sabiedrības iesaisti lēmumu pieņemšanā.
CLLD daļēji aizvietos līdz šim Eiropā jau 20 gadus aktuālo LEADER (no franču val. Liaison entre actions de développement rural – saiknes starp lauku attīstības darbībām), kā arī CLLD pieejas īstenošanai būs iespējas piesaistīt Eiropas Savienības finansējumu. CLLD pieeja ir izmantojama kā īstenošanas mehānisms vairākiem uzdevumiem, kuros nozīmīga ir vietējā iniciatīva un risinājumi, kā arī starpsektorāla sadarbība vietējā līmenī. Tā ietver kopienas vadītu attīstību, rosinot nepieciešamību apzināt vietējo iedzīvotāju vajadzības un veicinot arī iedzīvotāju (t.sk. komersantu, NVO, pašvaldību) iesaisti identificēto problēmu risināšanā.
Lai CLLD pieejas izmantošana vietējā attīstībā būtu skaidra un dotu pēc iespējas labākus rezultātus teritorijas attīstībā, reģionālās diskusijas laikā Aknīstē Latvijas Lauku forums kopā ar Vietējo Rīcības grupu pārstāvjiem un vietējām NVO diskutēja par šīs pieejas būtību un Vietējo Rīcības grupu lomu jaunās pieejas īstenošanā. Tā kā CLLD balstīta uz sabiedrības balstītu vietējo attīstību, prioritātes būtu nepieciešams definēt vietējā līmenī – Vietējās Rīcības grupās. Turpmākā gada laikā īpaša uzmanība būtu pievēršama CLLD pieejas aktualizēšanai Latvijas sabiedrībā vietējā līmenī, lai tā spētu izmantot jauno pieeju kā instrumentu vietējās attīstības plānošanā un spētu izmantot visus nepieciešamos resursus, lai sasniegtu savus uzstādītos mērķus. Latvijas Lauku forums arī turpmāk līdzdarbosies CLLD pieejas ieviešanai Eiropas, nacionālā un vietējā līmenī.
Pielikumā preses relīze PDF formātā