Šis labās prakses apkopojums sagatavots projekta “Energokopienu stiprināšana Latvijas lauku teritorijās” (projekta Nr. 39264/01-41) ietvaros ar Vācijas Vides fonda atbalstu. Tā mērķis ir veicināt atjaunojamās enerģijas kopienu (RECs) attīstību Latvijas lauku reģionos, iedvesmojoties no veiksmīgiem piemēriem Vācijā. Projektā piedalās Heinriha Bella fonds Šlēsvigā-Holšteinā un Latvijas Lauku forums, un tas norisinās no 2024. gada janvāra līdz 2025. gada septembrim.

Projekta ietvaros tiek organizētas dažādas aktivitātes:
🔹 politikas dialogs un pieredzes apmaiņa ar Latvijas un Vācijas ekspertiem,
🔹 pētījumi un labās prakses apkopojumi,
🔹 informatīvi un izglītojoši pasākumi reģionos,
🔹 atbalsts vienas pilotenergokopienas izveidei Latvijā.

Lai sniegtu iedvesmu Latvijas kopienām, tika apkopoti pieci veiksmīgi piemēri no Šlēsvigas-Holšteinas reģiona Vācijā, kas demonstrē dažādus energokopienu modeļus un to ietekmi uz vietējo attīstību.

 5 Eiropas kopienu veiksmes stāsti enerģētikā
🌿 Sprakebüll pašvaldība, Vācija
Mazs ciems pie Dānijas robežas, kas soli pa solim kļuvis enerģētiski pašpietiekams. Kopienas vēja un saules parki, biogāzes apkure – 90% māju pieslēgtas atjaunojamai enerģijai, un ienākumi no vēja un saules parkiem tiek ieguldīti ciemata attīstībā.

🏡 BürgerEnergieNord eG, Vācija
Inovatīvais “īrnieku elektroenerģijas” modelis, kur saules enerģija tiek tieši piegādāta daudzdzīvokļu mājās, ļaujot īrniekiem samazināt elektrības rēķinus par 10%. Šis modelis kļūst arvien populārāks Vācijā un varētu būt piemērots arī Latvijai.

🔥 Boben Op energokooperatīvs, Vācija
Vietējais siltumtīkls, kas balstīts uz reģionālajiem biomasas resursiem un saules enerģiju. 250+ biedru, pašvaldības līdzdalība un finansiāls ieguvums vietējiem iedzīvotājiem.

☀️ Alte Gärtnerei ekoloģiskais rajons, Vācija
Pilnībā ilgtspējīgs dzīvojamais rajons, kur visi enerģijas avoti ir vietēji – saules paneļi, granulu apkure, zaļā infrastruktūra. Projekts parāda, kā pilsētvidē var panākt zemu ietekmi uz vidi.

💨 Vīmersdorfas kopienas vēja parks, Vācija
Jau 1997. gadā 12 lauksaimnieki izveidoja kopienas vēja parku, kas šobrīd apvieno 188 partnerus. Pašvaldība no projekta gūst 100 000 – 200 000 EUR gadā, kas tiek izmantoti vietējās infrastruktūras attīstībai un sabiedriskajiem projektiem.

📌 Lasiet vairāk par katru no šiem piemēriem un iedvesmojieties, kā kopienas var pārņemt kontroli pār savu enerģiju un nākotni!

Informāciju par visiem projektiem vēl plašāk var izlasīt šeit (angļu valodā)