Šī gada janvārī Latvijas Lauku forums un Valsts Lauku tīkla Sekretariāts organizēja tiešsaistes diskusiju par lauku teritoriju nākotni, kurā piedalījās un viedokļus izteica vairāk nekā 200 iedzīvotāju no visas Latvijas. Vīzija par mūsu lauku teritorijām ir ļoti būtiska mums katram pašam – lai spētu paskatīties uz savu teritoriju ilgtermiņā un šo redzējumu iestrādāt gan katra paša kopienas nākotnes veidošanā, gan visiem kopā, lai veidotu mērķtiecīgu lauku attīstības politiku visā Latvijā, t.sk. ņemtu to vērā pašvaldību un citu attīstības plānošanas dokumentu izstrādē.

Diskusija tika iniciēta Eiropas Komisijas iniciatīvas par Eiropas vīziju lauku apvidiem 2040, kurā Demogrāfijas un Demokrātijas komisāres vadībā vairāku ģenerāldirektoriātu un plašu iesaistīto personu, t.sk. Eiropas līmeņa sabiedrības līdzdalības aktivitāšu ietvarā jau vairāk nekā gada garumā notiek darbs pie ilgtermiņa redzējuma lauku apvidiem, lai maksimāli izmantotu lauku teritoriju potenciālu, izceļot un mērķtiecīgāk strādājot ar lauku teritorijām raksturīgajiem izaicinājumiem.

Svinot Latvijas Neatkarības deklarācijas pieņemšanas gadadienu, aicinām iepazīties ar iedzīvotāju izteikto vīziju par to, kādi būs Latvijas lauki 2040. gadā:

2040. gadā būs nozīmīgas pārmaiņas infrastruktūrā – sakārtoti ceļi, kas nozīmē, ka arī mazie lauku ceļi būtu labā stāvoklī un pieejami ikvienam. Tiks izmantoti dabai draudzīgāki koplietošanas transporti, piemēram, autobusi, kas izmanto elektroenerģiju. Tehnoloģiju ietekmē laika distance līdz galvaspilsētai samazināsies un pašlaik attālās teritorijas būs labi sasniedzamas. Kursēs ātrvilcieni.

Ne tikai transports būs mainījies, pārmaiņas būs notikušas arī apdzīvotībā laukos. Pamestās lauku viensētās dzīvos jaunās ģimenes. Lauki vairs nebūs tikai vecmāmiņas apciemojums vasaras brīvdienās vai atpūtas māja nedēļas nogalē. Dzīvot laukos ir moderni, veidojas līdzsvars starp dabu, laukiem un pilsētvidi.

Demogrāfiskā situācija valstī būs uzlabojusies, iedzīvotāju skaits būs palielinājies vismaz par 20%. Vienlaikus būs arī liels veco cilvēku īpatsvars, tāpēc īpaši tiks domāts par tiem, kam pietrūkst spēka sevi aprūpēt. Dažādāks būs kļuvis arī etniskais lauku iedzīvotāju sastāvs, bet tas nebūs šķērslis, lai cilvēki savā starpā veidotu veiksmīgu sadarbību. Laukos cilvēki būs emocionāli inteliģenti, veidojot jēgpilnas, kvalitatīvas attiecības gan ikdienā, gan biznesā. Uzņēmēji laukos būs iemācījušies veiksmīgi kooperēties un sadarboties.

Jauno paaudzi sagaida ekoskolas, kurās ir iespējams mācīties arī attālināti. Jaunā paaudze jau no mazām dienām tiks izglītota par klimata pārmaiņām un to ietekmi. Izglītība laukos būs kļuvusi arvien kvalitatīvāka un konkurētspējīgāka. Cilvēkam būs iespēja mācīties jebkurā vecumā, apgūstot dažādas prasmes un profesionālās iemaņas, jo laukos būs pieejama arī mūžizglītība.

Cilvēkiem vairs nebūs jāšķērso simtiem kilometru un jāpavada vairākas stundas ceļā, lai saņemtu nepieciešamos medicīnas pakalpojumus – 2040. gadā kvalitatīvi un daudzveidīgi medicīnas pakalpojumi būs pieejami arī mazākās pilsētās reģionos.

Teritorijas aktīvi apmeklēs tūristi no visas pasaules, un laukos būs pieejams kvalitatīvs tūrisms.

Lauku teritorijās aktīvi darbosies kopienu centri vai ciemu tautas nami. Tiks saglabāta un popularizēta kultūrvēsture, vietu identitāte un nemateriālais kultūras mantojums. Būs izveidojusies savstarpēja sinerģija starp tradicionālo un moderno nākotni.

2040. gadā lauksaimniekiem pietiek zemes, kur darboties un ko izmantot. Valsts rūpēsies par to, lai esošo zemi saglabātu saviem iedzīvotājiem, nevis pārdotu cittautiešiem. Būs samazinājusies mozaīkveida ainava.

Cilvēki labāk izvēlēsies un viņiem būs pieejama lielākoties vietējo ražotāju pārtika un citas pamatpreces. Saules, vēja un ūdens enerģijas izmantošana būs padarījusi mūs enerģētiski neatkarīgus.

Lauku teritorijas jutīs mērķtiecīgu politikas līdzdarbošanos. Iedzīvotāji būs iesaistīti un līdzdarbosies teritoriju attīstības veidošanā.

Politika atbalstīs lauku attīstību. Godīga nodokļu sistēma, apzinoties unikālo lauku reģionu situāciju, un būs atbalstoša attieksme ir gan pret mazo, gan lielo ražotāju. Attīstīsies ne tikai lielie uzņēmēji, bet arī mājražotāji, un būs izveidotas vienotas tirgošanās platformas. Latvijas laukos tiks ražoti arvien vairāk ekskluzīvi un kvalitatīvi produkti, kas tiks eksportēti arī citur pasaulē. Būs atrisināti piegādes ķēžu jautājumi un attīstīta loģistikas nozare.

Cilvēki vairāk domās par ekoloģiju. Lielāka uzmanība tiks pievērsta atbildīgam patēriņam, atkritumu šķirošanai, viss maksimāli tiks pārstrādāts, un iepakojumi tiks veidoti videi draudzīgi. Fosilā degviela netiks izmantota. Būs mainījusies attieksme pret dzīvniekiem un visu dzīvo dabu. Nacionālie parki būs izveidoti par unikālām vietām Latvijas, Eiropas un pasaules kontekstā, kuros pilnībā būsim atteikušies no pesticīdu un ķimikāliju lietošanas.        

Darbs vairs netiks piesaistīts konkrētai vietai. Iespēju robežās tas tiks veikts no mājām, un attālināts darbs būs kļuvis par normu, ar atbilstoši pieejamu infrastruktūru. Arvien lielākas darba un karjeras izaugsmes iespējas laukos būs pieejamas jauniešiem. Uz dzīvi un darbu laukos pārvāksies arī jaunieši no pilsētām.

Viedie sakari – lauku teritorijās būs 100% telefona un interneta zonas pārklājums, iespējams, mūs sagaida vismaz 6G tīkls. Jaunākās tehnoloģijas būs katrā lauku sētā. Lai laistītu, novērtētu esošo situāciju lauksaimniecībā un veiktu citas darbības, tiks izmantoti droni.

Šie ir izskanējušie viedokļi ir no viena diskusiju posma. Apzinātie viedokļi iedzīvotāju vīzija tika nodota Eiropas vīzijas izstrādātājiem, kā arī tiks izmantota tālākajā LLF darbā.


Materiāls ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ziņu izdevuma saturu atbild Latvijas Lauku forums.