Reģionālās darba grupas mērķis ir veicināt sabalansētu reģionālo attīstību Latvijā, stiprinot pilsoniskās sabiedrības un vietējo kopienu kapacitāti, pašorganizēšanos un noturību.

Aizvadītajā 2025. gada pirmajā pusgadā esam intensīvi strādājuši vairākās sanāksmēs, koncentrējoties uz galvenajiem reģionālās attīstības izaicinājumiem un iespējām. Mūsu darbs bija vērsts uz efektīva dialoga veidošanu starp pilsonisko sabiedrību,  valsts institūcijām, lai rastu kopīgus risinājumus. Divās no darba grupas sanāksmēm piedalījās arī VARAM (Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija)  pārstāvji.

Mūsu darba grupas darbībā šajā pusgadā izkristalizējās vairākas centrālās tēmas un prioritātes, kas virzīja mūsu diskusijas un veidoja jau notikušo darba grupu kārtību un plānus nākotnei:

  • Pilsoniskās sabiedrības kapacitātes stiprināšana un sadarbība: Tika uzsvērta nepieciešamība pēc regulāras tikšanās kārtības, saglabājot attālinātās pieejamības iespējas, kā arī Latvijas Pilsoniskās alianses aktīva iesaiste informācijas apmaiņā. Fokuss bija vērsts uz NVO sektora kapacitātes celšanu un savstarpējās sadarbības veicināšanu, lai stiprinātu pilsoniskās sabiedrības lomu reģionos.
  • Pašvaldību lēmumu pieņemšanas decentralizācija un pakalpojumu pieejamība: Diskusijās tika izcelta nepieciešamība pēc efektīvākas lēmumu pieņemšanas decentralizācijas pašvaldību līmenī un pakalpojumu pieejamības un kvalitātes uzlabošanas reģionos. Aicinājām konsultēties ar iedzīvotājiem tiesību aktu izstrādes procesā, nodrošinot reālu līdzdalību un risinājumus, kas atbilst vietējām vajadzībām.
  • Līdzdalības budžeta iniciatīvu attīstība: Mēs padziļināti analizējām līdzdalības budžeta jautājumus, izvērtējot aktuālo situāciju un nākotnes ieceres. Tika prezentēta VARAM izstrādātā digitālā platforma projektu iesniegšanai un balsošanai. Diskusijās izcēlām gan praktiskos izaicinājumus, ar kuriem saskaras pašvaldības un iedzīvotāji, gan sniedzām konkrētus priekšlikumus sistēmas pilnveidošanai un iedzīvotāju iesaistes veicināšanai. Mūsu komentāri tika uzklausīti un tiks ņemti vērā turpmākajos regulējuma uzlabojumos.
  • Reģionālā politika un starpnozaru sadarbība: Aktīvi turpinājām dialogu ar VARAM par aktualitātēm reģionālajā politikā, tostarp Reģionālās politikas pamatnostādņu 2021–2027 īstenošanas gaitu un vidusposma novērtējumu. Būtiski uzsvērām starpnozaru un starpsektoru sadarbības nozīmi, integrējot NVO ar to zināšanām un pieredzi valsts un pašvaldību procesos.
    • Atbalsts Latgales reģionam: Tika īpaši aktualizēts pilsoniskās līdzdalības jautājums Latgalē, ņemot vērā, ka šajā reģionā darbojas salīdzinoši neliels NVO skaits (aptuveni 7% no kopējā). Tas norāda uz nepieciešamību stiprināt atbalstu tieši šim reģionam, lai veicinātu pilsoniskās sabiedrības attīstību.

Secinājumi un nākotnes virziens


Aizvadītā pusgada darbs ļāvis mums nonākt pie svarīgiem secinājumiem un definēt virzienu turpmākam darbam: nepieciešama reģionālo grupu formalizēšana un pārstāvības stiprināšana, dialogs ar VARAM ir jāturpina, īpaši par NVO iesaisti lēmumu pieņemšanā. Tāpat līdzdalības budžeta iniciatīvas jāattīsta un jāpadara pieejamākas iedzīvotājiem, NVO ir jāintegrē kā pilnvērtīgi partneri reģionālajā politikā un attīstībā, un ir jāstiprina atbalsts Latgales reģionam.
Mēs esam gandarīti par šajā pusgadā paveikto un pateicamies visiem dalībniekiem par aktīvo iesaisti. Darba grupas sēdēs aktīvi piedalījās pārstāvji no Vidusdaugavas NVO centra, New East, Kurzemes NVO centra, Dienvidlatgales NVO, Zemgales NVO centra, Cita Daugavpils, Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas, Zemnieku Saeimas un “Viedais ciems” Rēzeknes novadā. Darba grupas vadību nodrošina Dace Liepiņa-Zusāne no biedrības Latvijas Lauku forums.

Mūsu darbs turpināsies, un mēs aicinām ikvienu interesentu pievienoties Reģionālajai darba grupai! Lai pieteiktos, rakstiet uz e-pastu: regioni@nvo.lv.


Tikšanās organizētas ES struktūrfondu projekta nr. 4.3.4.5/1/24/I/001 “Atbalsts pilsoniskās sabiedrības organizāciju izaugsmei” ietvaros.