Vai dzīve lauku reģionos ir pašpietiekama? Kādi cilvēki izvēlas dzīvi ārpus pilsētas? Vai visi tur mītošie rušinās mazdārziņos un audzē mājlopus?

Latvijas lauku foruma fokusā jau kādu laiku ir jaunienācēji laukos. Kādēļ? Mums ir svarīgi zināt, ko cilvēki ierauga šajos apvidos, lai noskaidrotu, kas ir nepieciešams, lai cilvēki meklētu lauku reģionus kā iespēju, kur veidot savu dzīvi. Turklāt, jaunienācēji bieži vien ir tie, kas saskata potenciālu esošajos resursos, radot jaunu vilkmi un jaudu lauku apvidos, virzot apdzīvoto teritoriju attīstības un viedo ciemu koncepta virzienā.

Izpratne par dzīvi laukos transformējas – esam novērojuši, ka visbiežāk uz laukiem pārvācas ģimenes ar maziem bērniem un gados jauni pāri, kuri strādā attālināti, ārštatā un reti nodarbojas ar lauksaimniecību vai lopkopību.

Mūsuprāt, dzīvi, apdzīvoti un sakārtoti lauki var veidoties, ja tur dzīvo cilvēki, bet šiem cilvēkiem un kopienām nepieciešama sakārtota valsts politika ar atbalsta sistēmu, jo dzīve laukos ietver ne tikai katra indivīda vai kopienas iniciatīvas, bet arī infrastruktūru, veselības un izglītības sistēmu, mājokļa jautājumus.

Latvijas Lauku foruma šī brīža secinājumus un novērojumus par pārvākšanos uz dzīvi Latvijas laukos skaidrojām TV3 dokumentālo filmu cikla “Latvijas faili” piektajā filmā “Uz laukiem?”

Saite: https://ieej.lv/WDAMt

Jaunienācējus laukos uzmeklējam un intervējam projekta “PoliRural” ietvaros, stāstus apkopojot un publicējot labo prakšu atlantā šeit: https://ieej.lv/GbH4p

Tāpat vairākus jaunienācējus esam iepazinuši, organizējot atpazīstamības zīmes “Viedais Ciems” kampaņu: https://ieej.lv/Ghfdm