Biedrība “Latvijas Lauku forums” aicina esošos un topošos iedzīvotāju padomju pārstāvjus pievienoties neformālām sarunām, lai dalītos esošajās labajās praksēs, sāpīgajās pieredzēs un izzinātu dažādus praktiskos aspektus kopā ar iedzīvotāju padomju locekļiem no visas Latvijas. Vienlaikus pieredzes apmaiņai fiksēsim arī nacionālam un vietējam mērogam nozīmīgākās rekomendācijas, nepieciešamās izmaiņas vai atbalsta instrumentus. 

Interesentus aicinām pieteikties informācijas saņemšanai par turpmākajām sarunām aizpildot anketu ŠEIT. (variet informāciju pārsūtīt citiem interesentiem)

16. jūlijā vakarā LLF kopā ar vairāk nekā 40 iedzīvotāju padomju un lauku kopienu pārstāvjiem no dažādiem Latvijas reģioniem, pateicoties aktīviem iedzīvotājiem, bija iespēja neformālā sarunā pārrunāt aktuālos izaicinājumus iedzīvotāju padomju darbā pēc pašvaldības vēlēšanām – pārrunājām, kā veicies pirmajā novadā, kurā iedz. padomju vēlēšanas notika kopā ar pašvaldību vēlēšanām, kā notiek sadarbība ar pašvaldībām, par esošiem un plānotiem ētikas kodeksiem un citiem jautājumiem. Īpašs paldies par dalīšanos pieredzē Ogres novada pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrībai.

Kamēr dažviet Latvijā iedzīvotāju padomes strādā jau vairāk nekā dekādi, citviet tās nupat kopā ar pašvaldību vēlēšanās ievēlētas pirmo reizi, dažos novados un pat valstspilsētās pašlaik aktīvi notiek diskusijas par iedzīvotāju padomju izveides vajadzību un labākajiem darbības modeļiem, tikām Latvijā ir arī pagasti, kuros iedzīvotāji, pašvaldība vai abas puses savsatarpējā dialogā pieņēmušas lēmumu iedzīvotāju padomes neveidot. Tikpat daudzveidīgas ir arī esošās iedzīvotāju padomju darbības prakses.


Tikšanās identificējām vairākas rekomendācijas:

  • Pirms vēlēšanām iedzīvotāji aktīvi jāiepazīstina ar kandidātiem, t.sk. nodrošinot informāciju par kandidātiem arī balsošanas vietās;
  • Nozīmīgs ir skaidrojošais un informatīvais darbs par to, kas ir iedzīvotāju padomes, lai cilvēki pieteiktos kandidēt un dodos balsot, apzinoties to lomu/nozīmi, t.sk. pašvaldībai dodoties pa pagastiem ar informatīvu kampaņu;
  • Iedzīvotāju  padomju vēlēšanu organizēšana kopā ar pašvaldību vēlēšanām var būt laba prakse, bet nepieciešams būtisks darbs, lai iedzīvotājus uzrunātu un nodrošinātu redzamību un informāciju arī iecirkņos;
  • Vairākās pašvaldībās iedzīvotāju padomes pēc vēlēšanām būs jaunas, neatkarīgi no tā – nozīmīgi uzsākt darbu ar jauno deputātu “izglītošanu”.

Nākamajās reizēs plānots pārrunāt aktuālus praktiskos jautājumus par iedzīvotāju padomju sadarbību ar pašvaldību, t.sk. gan depuātiem, gan dažādām nodaļām un pagastu pārvaldēm, gan dalīties ar iedzīvotāju padomju darba kārtības veidošanas procesu un tajos iekļautajiem jautājumiem.