2025. gada 8.–9. maijā Latvijas Lauku foruma pārstāve piedalījās starptautiskā konferencē “Citizen Energy in Central and Eastern Europe”, kas norisinājās Budapeštā. Konferenci organizēja Berlīnes Tehniskā universitāte (TU Berlin) sadarbībā ar Vācijas Vides institūtu (DBU), pulcējot pētniekus, enerģētikas ekspertus, politikas veidotājus un energokopienu pārstāvjus no Centrālās un Austrumeiropas.
Divu dienu laikā dalībnieki dalījās ar pieredzi un izaicinājumiem energokopienu attīstībā savās valstīs. Prezentācijās tika izcelti DBU atbalstītie projektu piemēri no Ungārijas, Albānijas, Rumānijas, Austrijas, Grieķijas un pat Kanādas. Latvijas Lauku forums sniedza ieskatu Latvijas situācijā, tostarp normatīvo aktu izstrādē un sabiedrības izglītošanas pasākumos.
Eiropas Komisijas pārstāvis no DG ENER Achille Hanosset konferencē uzsvēra: “Energokopienas ir vairāk par sociālo aspektu nekā biznesu un peļņu.” Daudzviet Rietumeiropā energokopienas radušās uz enerģētikas kooperatīvu bāzes un darbojas kā uzņēmējdarbība. Savukārt Vācijā un Austrijā izveidots Klimata enerģijas fonds, kas sniedz gan konsultatīvu, gan finansiālu atbalstu energokopienu veidošanai.
Īpašu attīstības lēcienu šī joma piedzīvoja laikā, kad strauji pieauga elektroenerģijas cenas – cilvēki sāka meklēt taupīšanas iespējas, un energokopienu modelis kļuva par risinājumu. Tirgotāji sāka aktīvi piedāvāt iedzīvotājiem veidot energokopienas, kas vienlaikus kļuva arī par izglītojošu procesu – cilvēki sāka izprast elektrības cenu veidošanos.
Konferences laikā tika identificēti kopīgi izaicinājumi Centrālās un Austrumeiropas reģionā:
likumdošanas neskaidrības un trūkumi;
ierobežotas finanšu iespējas un investīciju pieejamība;
zema sabiedrības izpratne par energokopienu biznesa modeļiem.
Noslēgumā dalībniekiem bija iespēja apmeklēt arī energokopienu Ungārijā, Kazan ciematā. Tur kopienas ēkā uzstādīti saules paneļi ēkas pašpatēriņam, bet ietaupītie līdzekļi tiek novirzīti turpmākai ēkas energoefektivitātei.
Ar konferences programmu var iepazīties ŠEIT.
Aktivitāte tiek īstenota projekta “Energokopienu stiprināšana Latvijas lauku teritorijās” (Nr. 39264/01-41) ietvaros ar Vācijas Vides fonda atbalstu.
Klimata un enerģētikas eksperte:
Ilvija Ašmane
📞 28367981