LEADER Dižprojekts

Dižprojekts ir Latvijas Lauku foruma iniciētā balva, kas godina vietējo iniciatīvu projektus, kas īstenoti vietējo rīcības grupu darbības teritorijās ar LEADER, ELFLA vai EJZF fonda atbalstu. Šie projekti ir teritorijas lepnums un apliecinājums aktīvo cilvēku darbībai, veicinot lauku attīstību, dzīves kvalitātes uzlabošanu un vietējās kopienas iedvesmošanu.

KONKURSA MĒRĶI

Konkursa mērķis ir popularizēt unikālas un reģionu teritorijām un iedzīvotājiem nozīmīgas idejas, kas īstenotas ar LEADER pieeju un saņēmis finansējumu. Galvenā nav projektu savstarpējā sacensība, bet gan lepošanās ar paveikto, sabiedrības informēšana par līdzcilvēku paveikto, iedrošinot arī citus aktīvai rīcībai.

Iedvesmot un iedrošināt

Veicināt pozitīvas pārmaiņas, iedvesmojot kopienas un indivīdus rīkoties, lai attīstītu Latvijas lauku teritoriju potenciālu

Lepoties ar sasniegto

Izcelt projektus, kas ir teritorijas lepnums, parādot labi paveikto un radot paraugu citiem.

Atbalstīt vietējo iniciatīvu

Godināt projektus, kas ar LEADER, ELFLA vai EJZF fonda atbalstu uzlabo dzīves kvalitāti un veicina ilgtspējīgu attīstību.

Dižprojekts 2024

Nodibinājums “Madonas novada fonds” izvirza projektu “Varakļānu novada tūrisma informācijas centra atbalsta un grāmatu maiņas punkta izveide”, ko īstenoja Varakļānu novada pašvaldība. Projekta rezultātā tapis tūrisma atbalsta punkts, sniedzot iespēju ar interaktīvu monitoru iegūt informāciju par Varakļānu novada un apkārtnes tūrisma objektiem, kā arī sazināties ar TIC.

Vidzemes lauku partnerība “Brasla” izvirzīta projektu “Jaunas picērijas izveide-Alojā!”, ko īstenoja SIA Bro. Food Company. Projekta ietvaros iegādāti pamatlīdzekļi picērijas darbības nodrošināšanai, savukārt vēsturiskās Alojas dzelzceļa stacijas atjaunošana un teritorijas labiekārtošana veikta, ieguldot uzņēmēja privātos līdzekļus.

Biedrība “Ziemeļlatgales partnerība” izvirzīta projektu “CNC iekārtas iegādāšanās uzņēmumā SIA “ASNAG furniture”, ko īstenoja SIA “ASNAG furniture”. Pateicoties LEADER projekta atbalstam, uzņēmums ir veiksmīgi paplašinājis savu darbību, iegādājoties modernu CNC iekārtu un radījis jaunu, īpašu zīmolu – KIDSLINE.

“Partnerība Laukiem un jūrai” izvirzīta projektu “Laivu piestātnes izveide Bērzciemā, Engures pagastā”, ko īstenoja Tukuma novada pašvaldība. Projektā tika izbūvēta Bērzciema laivu piestātne vietā, kur vēsturiski atradās Bērzciema osta, no dūņām un niedrēm attīrīta un padziļināta izeja-kanāls jūrā, tādejādi būtiski atvieglojot un uzlabojot zvejnieku darbu.

“Lauku partnerība Ziemeļgauja” izvirzītais projekts ir “Gaujas namiņi Strenčos”, ko īstenoja SIA Rūdolfa dzirnavas. Projekta gaitā tika uzbūvēti un aprīkoti divi atpūtas namiņi un labiekārtota teritorija. Īstenots vēl viens LEADER projekts – teritorijā uzstādīts pirts namiņš un kubls. 2024. gada nogalē veiksmīgi uzsākta viesu uzņemšana.

“Liepājas rajona partnerība” izvirza projektu “Dienvidkurzemes tenisa kluba “KPK” izveide”, ko īstenoja Kristīna Pasova. Pateicoties projektam, kortiem ir iegādāts viss nepieciešamais inventārs, lai tos nokomplektētu pilnvērtīgai lietošanai – tenisa laukuma tīkli, tīkla stabi, stutes, centrālā sasaite, un citas nepieciešamās lietas.

“Ziemeļkurzemes biznesa asociācijas” izvirzītais projekts ir “Pasākumu cikls “Rūķīšu dabas skola””, ko īstenoja biedrība “Dundagas bērnu dienas centrs “Mājas””. Sešpadsmit projektā iesaistītie jaunieši piedalījās deviņās aktivitātēs, kuru rezultātā dalībniekiem izveidojās lielāka izpratne par cilvēka un dabas mijiedarbību, vērtībām un tik nozīmīgo saudzējošu attieksmi pret apkārtējo vidi.

“Abulas lauku partnerība” izvirza projektu “BMX trases – attīstībai un izaugsmei”, kuru īstenoja BDR “BMX klubs Silvas Ziķeri”. Projektā tika radīta moderna infrastruktūra Smiltenes un apkārtējo novadu bērniem un jauniešiem. Lai pilnvērtīgi trenētos un varētu organizēt sacensības, trasē tika uzstādīta moderna BMX starta barjera ar laika mērīšanas un starta signāla iekārtām, tāpat tika uzstādīts āra trenažieru un ielu vingrošanas komplekss.

Biedrība “SATEKA” izvirza projektu “Interaktīvās šautuves pakalpojuma izveide Gulbenes novadā”, ko īstenoja SIA “Bišu muiža 4”. Uzņēmums projektā iegādājies interaktīvo šautuves simulatoru, radot jaunu, videi draudzīgu un inovatīvu pakalpojumu. Tas nodrošinās novada iedzīvotājiem ne tikai kvalitatīvas izklaides un brīvā laika pavadīšanas iespējas, bet arī izglītojošu rīku medniekiem, jaunsargiem un zemessargiem.

“Preiļu-Līvānu novadu partnerība “Kūpā”” izvirza projektu “Energoefektivitātes sistēma un kempinga mājiņas Labsajūtas kompleksa “Avotiņš” konkurētspējas paaugstināšanai”, ko īstenoja Dace Jankovska. Projekta rezultātā ir paplašināts labsajūtas kompleksa tūrisma piedāvājums – uzstādītas 7 kempinga mājiņas, kas papildus ļauj izguldīt 28 klientus un gaisa – ūdens siltumsūkņa solārā sistēma viesu mājas apkures nodrošināšanai.

“Partnerība “Kaimiņi”” izvirzītais projekts ir “Mājas vīna ražošanas uzsākšana”, ko īstenoja Kārlis Jadzevičs un SIA “ Kazanova”. Projekts ļāva iegādāties nepieciešamās iekārtas – raudzēšanas tvertnes, ozola mucas, maisītāju/mikseri, lai uzsāktu kvalitatīvu mājas vīna ražošanu.

“Darīsim paši!” izvirzītais projekts ir “Iekārtu un aprīkojuma iegāde maizes un konditorejas produktu ražošanai”, ko īstenoja SIA “Celmu maize”. Projektā iegādāts maizes un konditorejas ražošanas iekārtu un aprīkojuma komplekts un iekārtotas nelielas kafejnīcas telpas, kur kopā ar gardu kafiju iespējams produkciju nobaudīt uz vietas.

“Kandavas partnerības” izvirzītais projekts ir “Kandavas kultūrvēsturiskā mantojuma popularizēšana” ,ko īstenoja SIA “Kandavas vīna nams”. Projekta  ietvaros tika iegādāts retro elektroautomobilis “Zīle” tūristu pārvadāšanai. Par cik uzņēmuma bijusī īpašniece ir dzimusi kandavniece, kurai rūp Kandavas pilsētas attīstība, tūristu piesaiste un vides veidošana, radās doma Kandavā ieviest šādu tūristu vilcieniņu.

“Lauku partnerība Lielupe” izvirzītais projekts ir “Zaļenieku šūpoļu parks”, ko īstenoja BDR “Zaļenieku pagasta iedzīvotāju biedrība”.  Projekta gaitā tika izveidota tematiska rekreācijas un aktīvās atpūtas vieta – Zaļenieku šūpoļu parks. Šūpoļu parka centrā ir sešstūra šūpoles, kas simbolizē medus šūnu. Dabā tā ir viena no stiprākajām ģeometriskajām formām, turklāt kā simbols vietējās kopienas darbībai.

“Saldus rajona attīstības biedrības” izvirzītais projekts ir “Multifunkcionālās laivu mājas pakalpojumu pilnveidošana”, ko īstenoja SIA ZEZER. Realizējot 3. LEADER projektu, tika radīta “Terase SPĀRE”, kas kļuva par viesmīlīgu satikšanās punktu ezera krastā. Ziemas sezonā laivu māja ir kuģīša mājvieta, bet vasaras sezonā, ar iegādāto aprīkojumu – ledusskapi, konditorejas vitrīnu, kafijas automātu un picas krāsni – tā pārtop par vietu, kur baudīt malkas krāsnī ceptas picas, vietējo mājražotāju gardumus

“Cēsu rajona lauku partnerības” izvirzītais projekts ir  “E. Veidenbauma muzeja “Kalāči” āra ekspozīcija/ izglītojošā pastaigu taka”, ko īstenoja Eduarda Veidenbauma memoriālais muzejs “Kalāči” un Cēsu novada Priekuļu apvienības pārvalde. Projekta laikā tika izveidota āra ekspozīcija, radoša ārtelpa, pastaigu taka, kas ved ceļojumā piedzīvot E.Veidenbauma klātbūtni. Ārtelpa tiek izmantota kopienas aktivitātēm, un dzejas pasākumiem, radošām aktivitātēm.

“Pierīgas Partnerība” izvirzītais projekts ir “Atpūtas vietas Remeši pirtiņas būvniecība, infrastruktūras uzlabošana un teritorijas labiekārtošana”, ko īstenoja SIA RIR AGENT. Tika izveidota vieta, kur atgriezties, vieta, kur justies kā mājās. Remeši piedāvā mierpilnu atpūtu divās jaunās brīvdienu mājās, relaksāciju kublā pie katras mājas un pirti.

“Partnerība Daugavkrasts” izvirzītais projekts ir “Robotika izglītībā: Nākotnes iespējas”, ko īstenoja Zane Miķelsone. Projekts ir radījis jaunu pievienoto vērtību partnerības teritorijā – iespējas apgūt zināšanas robotikā, izmantojot projekta īstenotājas prasmes un spējas kā vietējo resursu, kā arī devis teritorijas iedzīvotājiem – bērniem iespējas uzlabot zināšanu gūšanas veidu un kvalitāti atbilstoši mūsdienu tendencēm.

“Rēzeknes novada partnerība” izvirza projektu “LPKS “Viļāni” darba apstākļu uzlabošana, uzņēmuma tēla popularizēšana un saimnieciskās darbības attīstība”, ko īstenoja Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība “VIĻĀNI”. Ar LEADER projektu ir izveidots informatīvs video materiāls, kurā saprotami un interesanti ir izskaidrots piena pārstrādes process. Realizētā projekta iekārtotās telpās tiek organizēta kooperatīva daudzveidīgās produkcijas (smiltsērkšķu, brūkleņu ogu jogurtu; kaņepju, bazilikas, tomātu sviestu; sierāboliņu, ķiplokpiparu sieru; bezpiedevu un BIO produktu, u.c.) degustācija ar iespēju rīkot meistarklasi.

“Talsu partnerības” projekts “LPKS “Lādzeres grauds” darbības paplašināšana”, ko īstenoja LPKS “Lādzeres grauds”. Projekta ietvaros iegādāts graudu transportieris – savācējs, kaņepju sēklu lobītājs ar sēklu kalibrētāju, aerodinamiskā graudu tīrīšanas mašīna un veikta graudu kaltes pārbūve par ražošanas ēku.

“Bauskas rajona partnerība” izvirza projektu “Mobilo ēdināšanas pakalpojumu uzņēmuma izveide un attīstīšana”, ko īstenoja SIA “Restbar”. Projektā tika iegādāts tirdzniecības treileris Evento Mobil – Retro Liner XL, kas aprīkots ar nepieciešamajām iekārtām, lai varētu uz vietas pagatavot gardu maltīti un dzērienus pēc klientu vēlmēm. Tiek padomāts par katru klientu, lai tiktu apmierinātas pat visprasīgākās garšu kārpiņas – siltie ēdieni, uzkodas, ir arī slow food piedāvājums, kā arī dažādu veidu dzērieni.

“No Salacas līdz Rūjai” izvirzītais  projekts ir “”Ātrie cipariņi” vadu marķēšanas iekārtas iegāde”, ko īstenoja SIA «RASPA».  Realizējot šo projektu SIA “RASPA” ir iegādājusies 5W UV lāzeri (modelis MH UV-50}, kuru izmanto ikdienas darbā, marķējot vadus sērijveida vadības sistēmās.

“Alūksnes lauku partnerības” izvirzītais projekts ir “Dizaina studija “Boterra””, ko īstenoja SIA “UTHA”. Projekta ietvaros SIA “UTHA” Alūksnē izveidoja dizaina izstrādes darbnīcu – studiju “BOTERRA” un iegādājās keramikas apdedzināšanas krāsni, un uzsāka interjera un eksterjera objektu ražošanu.

“Ludzas rajona partnerības” izvirzītais projekts ir “Jaunu lauku tūrisma mītņu izveide – Brīvdienu kotedžas “Meža ielokā””, ko īstenoja Ruslans Harlovskis. Īstenojot projektu īpaši atbalstāmā reģionā dabas parkā Latgalē, Kurjanovas ezera krastā, tika izveidota jauna, moderna un videi draudzīga tūrisma mītne – divas brīvdienu kotedžas “Meža ielokā”  ar aktīvās atpūtas un labjūtes iespējām visa gada garumā.  Projektā ir iegādāti arī divi stikla šķiedras kubli ar integrētām krāsniņām.

“Aizkraukles rajona partnerības” izvirzītais projekts ir “Tūrisma pakalpojuma paplašināšana Daudzeses pagastā”, ko īstenoja SIA ”K&G”.  Projektā tika radīti jauni tūrisma pakalpojumi Daudzeses pagastā (Aizkraukles novadā), piedāvājot pilna servisa kvalitatīvu svinību vietu, sabiedrisko pasākumu teritoriju un naktsmītņu pakalpojumu vismaz 40 personām.

“Jūras zeme” izvirza projektu ”Saulkrastu kultūrvēsturiskos resursu izmantošana viesu nama “Clockhouse Cottage” jaunu tūrisma pakalpojumu izveidošanā”, ko īstenoja SIA “SKAISTUMA LABORATORIJA”. Projektā tika veikta saimniecības ēkas/garāžas pārbūve, izveidojot modernu viesu namu, kurā tika izmantoti energoefektīvi risinājumi (siltumsūknis, saules paneļi) un sakārtotas inženierkomunikācijas, pieslēdzoties pilsētas centralizētajai infrastruktūrai. Projekta rezultātā jaunizveidotais viesu nams ir ieguvis popularitāti un labus apmeklējamības rādītājus.

“Vidusdaugavas NVO centrs” izvirza projektu “Glempinga izveide pie Baļotes ezera Vides izglītības un informācijas centra sniegto pakalpojumu klāsta paplašināšanai un ilgtermiņa darbības nodrošināšanai”, ko īstenoja biedrība “Dabas resursu aizsardzības biedrība”. Projekta virsmērķis bija izveidot un attīstīt Vides izglītības un informācijas centru Jēkabpils novadā pie Baļotes ezera, kurā ir iespēja organizēt gan vienas dienas, gan vairāku dienu pasākumus vides aizsardzības jomā. Projektā tika īstenits mērķis –  dažādot Vides izglītības un informācijas centra sniegto pakalpojumu klāstu, iegādājoties 2 kempinga namiņus uz plosta Centra ilgtermiņa darbības nodrošināšanai.

DIŽPROJEKTS 2025

Pieteikšanās Dižprojektam 2025 sāksies pavasarī