Lauku kopienu parlaments ir viens no Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē pasākumiem. Parlamenta tematiskajās diskusijās, kas ir atbildošas Latvijas izvirzītajām prezidentūras prioritātēm, piedalīsies arī citu ES dalībvalstu pārstāvji. Šī ir lieliska iespēja visiem parlamenta dalībniekiem dalīties un uzklausīt pieredzes ārpus sava novada un savas valsts. Intervija ar Zandu Kalniņu- Lukaševicu – Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāri, Lauku kopienu parlamenta padomes locekli un idejas patriotu.
Zanda Kalniņa- Lukaševica – Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre, Lauku kopienu parlamenta padomes locekle.
Domāju, ka vislabāk cilvēku raksturo darbi. Varu droši teikt, ka man nav kauns ne par vienu darbu, ko esmu paveikusi Latvijas politikas laukā, vai strādājot valsts pārvaldē. Strādāju, lai tā ir arī turpmāk.
Kāda ir Jūsu saistība ar Lauku kopienu parlamenta ideju un kā raksturotu savu lomu parlamenta īstenošanas procesā?
Lauku kopienu parlaments ir izcila iespēja novadu, pilsētu, pagastu kopienu pārstāvjiem rast jaunas idejas un iespējas. Tā ir iespēja savstarpēji dalīties ar pieredzi un zināšanām un kopīgi noteikt mērķus. Pašiniciatīva, aktīva dalība un līderība ir izšķiroši svarīgi, veidojot un attīstot Latviju. Kopš pirmā Latvijas Lauku kopienu parlamenta sanākšanas redzu to kā iespēju, ideju un iedvesmas ģeneratoru. Tādēļ ar prieku pieņēmu aicinājumu iesaistīties Latvijas lauku kopienu parlamenta padomes darbā un līdzdarboties, veidojot parlamenta 2015.gada sanāksmi.
Kā, Jūsuprāt, parlaments iekļaujas Latvijas prezidentūras ES Padomē aktivitātēs un Latvijas izvirzītajās prioritātēs?
Katrs Latvijas novads vai ciems, vai viensēta ir daļa no Eiropas Savienības. Mēs katrs esam daļa no Eiropas, mēs kopā to veidojam un attīstām. Jautājumi, kas ir svarīgi Latvijas iedzīvotājiem savā kopienā, ir svarīgi arī ES attīstībai. Parlaments sniedz iespēju vienoties par jaunām idejām un iniciatīvām, ko īstenot, iesaistot pēc iespējas vairāk dalībniekus.
Latvijas prezidentūra nav kaut kas svešs un tāls. Latvijas prezidentūra ir par Latviju, par katru tās iedzīvotāju un par katru lauku kopienu. Lielās Eiropas aktivitātes nerodas pašas no sevis, tās rodas, akumulējot cilvēku, kopienu, pilsētu un valstu idejas, izaicinājumus, risinot problēmas, kuras Eiropas iedzīvotājiem patiesībā ir visai līdzīgas.
Kāpēc, Jūsuprāt, cilvēkiem būtu vērts piedalīties Lauku kopienu parlamentā?
Parlaments ir nevalstisku organizāciju iniciatīva un veidots notikums, un mēs zinām, cik aktīvi NVO veido sabiedrību, valdību, valstu dienas kārtību. Piedalīties parlamenta darbā ir vērts, lai gūtu iedvesmu, idejas, iespējas. Lai dalītos un saņemtu, lai redzētu un lai veidotu. Parlaments var radīt jaunas iespējas kopā veidot tieši tādu Latviju, kādā vēlamies dzīvot, strādāt un atpūsties.
Kā Jūs strādājat, dzīvojat un atpūšaties laukos?
Mūsu ģimenes lauku saimniecībā esam gandrīz katras brīvdienas. Pēc pilsētas burzmas un darba ritma ir ļoti vērtīgi pievērsties darbiem vai atpūtai lauku plašumos. Vai tā ir mūsu ābeļdārza kopšana, vai talka, kopā ar kaimiņiem sakopjot ceļmalas arī ārpus mūsu saimniecību robežām, vai vienkārši iespēja apstāties un vērot visapkārt norisošo dārzā, pļavās, mežā – tas iedvesmo un dod spēku jaunai darba nedēļai, jaunam darba cēlienam.