BIEDRĪBA „ŪDENSZĪMES” – darbības teritorija lielākoties ir Jēkabpils novads, taču pēdējā laikā tiek aptverti arī   Aknīstes un Ilūkstes novadi.

Biedrība „Ūdenszīmes” nomā bijušās Kaldabruņas sākumskolas telpas – tās ir ap 600 m2 – skaista mūra māja. Kad darbi uzsākti, lielajā zālē dzīvojušas bezdelīgas, un jumts draudējis apvienoties ar grīdu. Ēdamzālē uz grīdas augušas sēnes. Jautāta par paveikto, biedrības vadītāja Ieva Jātniece teic: „Vai! Labo darbu, kā šķiet, ir milzums!” Šobrīd ēkā ir gan Pļavas muzeja zāle ar ēterisku ekspozīciju, gan skaista virtuve un ēdamzāle, gan bērnistaba, gan sauna un mazgāšanās telpa, gan kamīns un telpa visdažādākajām nodarbībām.

Vizuāls materiāls pdf formā – pielikumā zem raksta.


2014. g. vasarā ir saremontēta sociālā atbalsta telpa (mantu apmaiņas sistēma), kurā iekārtots Skaistuma stūrītis dāmām – ar dažādiem fēniem, kosmētikas klāstu un citiem piederumiem. Tāpat ir uzstādīta arī  stikla kausēšanas krāsns.

Kopš ar 2013. gada biedrība nomā arī zemi 1,5 ha platībā, kur ir dīķis ar peldvietu, ārstniecības augu dārzs, aizsargājamo augu kolekcija, Putnu būru un Tējas žāvēšanas torņi, baskāju taka un vasaras virtuve.

Biedrības „Ūdenszīmes” „brenda” pasākums – Siena skulptūru plenērs – aizņem skolas bijušo ābeļdārzu ar ievērojama izmēra siena skulptūrām katru gadu no jūlija līdz septembrim. Šis pasākums tiek rīkots jau 7 gadus, un tas ir ļoti veicinājis biedrības atpazīstamību un izaugsmi.
Faktiski viss esot paveikts par projektu finansējumu un ar neizmērojamu vietējo cilvēku atbalstu. Lietišķam ieskatam, biedrības vadītāja aicina aplūkot darbības laikā īstenoto projektu sarakstu, kas pieejams šī materiāla noslēgumā un ir patiesi iespaidīgs – vairāk kā 20 projekti!! – visu padarīto uzskaitīt esot tiešām grūti.

2014. gadā ir izveidota Augšzemes lauku NVO apvienība, un jau tai tiek ieviesti divi pirmie projekti. Savukārt pašas „Ūdenszīmes” šobrīd strādā pie 6 projektu īstenošanas, un 8 jaunieši darbojas NVA brīvprātīgo darba programmā.


„Ūdenszīmes” vadītāja stāsta par biedrības darbības pieredzi: „Piedzīvots ir ļoti daudz, par to varētu uzrakstīt nelielu romānu. Bet īpaši gribu uzsvērt lielisko sadarbību ar vietējiem cilvēkiem. Tā kā pati esmu ienācēja šai pusē, tad atsaucība un labestība mani patiešām pārsteidza. Lielākā daļa cilvēku ir gatava nākt un palīdzēt, piedalīties un strādāt! Šobrīd mums uz talkām ierodas tiešām puse no visiem ciemata iedzīvotājiem. Lieliska pieredze ir sadarbība ar šķietami visatstumtākajiem sabiedrības cilvēkiem – bezdarbniekiem, alkoholiķiem; pārsteidzoši! Arī uzņēmēji palīdz – ar materiāliem, tehniku utt.; naudas ziedojumi ir nelieli, jo naudas aprites šeit vispār ir nelielas. Skaists piemērs ir ziedojumu kampaņa, kad vācām naudu trepju remontam (projekta finansējuma pietrūka). To sarīkoja ZS „Mežāres” īpašnieki. Nu ja, ziedo cilvēki un saimniecības nelielas summas – no 10 līdz 50 latiem bankas kontā. Pēc tam, veikala pārdevēja stāsta „Nu, bija atnācis te tas V., saņēmis platību maksājumus, lielās – tagad dzeršu ka dzeršu! Es viņam saku – a trepēm tu ziedoji? Vispirms ziedo, tad varēsi dzert! Šis sāk sūdzēties, ka nevar tak pārskaitīt un tā. Es viņam saku – dod šur to naudu, iegrāmatošu kā vajag. Iedeva arī. Un vēl citiem tādiem pašiem pastāstīja, ka vispirms trepēm jāziedo, tad tik veikalā dzeramo pārdod.” Skaisti, ar īstu Latvijas lauku garšu.”

Biedrības „Ūdenszīmes” ieteikumi un padomi citiem, kas balstīti pašu pieredzē:
1)    Laukos nevar izvēlēties auditoriju – pieņem visus un strādā ar visiem! Pie tam – strādā kā ar līdzvērtīgiem partneriem, rezultāti ir pārsteidzoši! Uztici pienākumus, ja vajag – izdomā amatus. Mums, piemēram, ir izpilddirektors, mākslinieks, radošais direktors un pat ģenerālis.
2)    Runā ar visiem – par nopietnām, stratēģiskām lietām. Uzsveru – tiešām ar visiem. Ir pat grūti noticēt tam, cik daudz racionālu, radošu un skaidru domu dzīvo vienkāršajos lauku cilvēkos. Starp citu, šī iedzīvotāju daļa ir domājošāka un radošāka nekā iestāžu darbinieki.
3)    Sabiedriskā centra, biedrības veidošanās un augšanas procesam jābūt ļoti radošam – ar trakām idejām apsēstam, ar diskusijām, būvēšanu un organizēšanu, kas notiek visiem kopīgi. Nekas tā neaizpilda tukšumu, kā radošā doma. Un radošā doma dzīvo KATRĀ cilvēkā, vajag tikai viņam to atgādināt.
4)    Ir svarīgi, lai sabiedrība notic tev kā vadītājam. Un tas notiek pakāpeniski – cilvēkiem ir jāredz, ka tas, ko tu dari, tik tiešām ir kopējās lietas labā. Tas nozīmē tiešām nesavtīgus un tīrus nolūkus, patiesu aizrautību un mīlestību pret cilvēkiem un lietām. Arī godīgumu, protams, visos sīkumos.
5)    Izdomājiet savam ciematam, biedrībai, vietai „TOPA” pasākumu, atpazīstamības zīmi! Tādu, kas tiešām iespējami daudz pasaka par šo vietu. Arī tas ļoti apvieno. Nu, mums ir izdevies….

 

Sazinies ar biedrību un dodies ciemos!
       Kaldabruņas skola, Rubenes pag., Jēkabpils nov.
Tālrunis: 29548967
E-pasts: ieva.jatniece@gmail.com
www.udenszimes.lv
www.facebook.com/Udenszimes

 

Šis materiāls ir sagatavots ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansiālu atbalstu. Par saturu atbild Latvijas Lauku forums. Aktivitāte veikta projekta „Līdzdalīgas demokrātijas kultūras iedzīvināšana Latvijas lauku telpā Lauku Kopienu parlamenta darbības formātā”.

Biedrība “Ūdenszīmes”