Latvijas Lauku forums sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti, SIA Climate Dimensions un meža īpašnieku Gati Teteri ir uzsākuši projekta “Egļu astoņzobu mizgrauža ierobežošanas pasākumi: bojājumu novērtēšanas rīka (iTypographus) un jauna kaitēkļu kontrolēšanas paņēmiena izstrāde” īstenošanu.

Projekta mērķis ir mazināt egļu astoņzobu mizgrauža (Ips typographus) izplatību un ar to saistītos postījumus Latvijas egļu mežos. Lai to panāktu, projekta gaitā tiks izstrādāts inovatīvs un lietotājam draudzīgs digitālais rīks – iTypographus –, kas ļaus mazajiem un vidējiem mežu īpašniekiem novērtēt mizgraužu invāzijas risku savos mežos un paredzēt potenciālo ietekmi uz meža veselību.

Projekts apvieno zinātniskās zināšanas, tehnoloģiskos risinājumus un praktisko pieredzi, lai uzlabotu egļu mežu monitoringu un savlaicīgu rīcību kaitēkļu izplatības gadījumā. Vienlaikus projektā tiks meklēti arī jauni veidi mizgraužu kontrolēšanai, kas būtu videi draudzīgi un piemēroti Latvijas mežu apsaimniekošanas kontekstā.

 

Fons:
Egļu astoņzobu mizgrauzis ir smecernieku dzimtas vabole ar tumšu, garenu ķermeni, kura garums parasti ir 4,0–5,5 mm. Vabole savu nosaukumu ieguvusi no raksturīgajiem zobiem ķermeņa aizmugurē. Latvijā tas ir viens no bīstamākajiem kaitēkļiem egļu mežos, spējot īsā laikā radīt postījumus pat lielām un šķietami veselīgām audzēm. Kaitēkļa radītais apdraudējums mežsaimniecībā tiek salīdzināts ar visiem citiem meža kaitēkļiem kopā.

Ips typographus nopietni apdraud Eiropas egļu mežus, jo īpaši egļu tīraudzes mazos un vidējos mežu īpašniekus, kuriem trūkt nepieciešamo zināšanu, lai efektīvi atklātu un pārvaldītu šādu invāziju.

Projekta rezultāti palīdzēs stiprināt Latvijas mežu noturību pret klimata pārmaiņām un biotisko apdraudējumu, vienlaikus uzlabojot meža īpašnieku iespējas pieņemt savlaicīgus un pamatotus lēmumus mežu aizsardzībā.