No 22. līdz 24. novembrim Latvijas Lauku forums īstenoja pasākumu, kas veltīts pilsoniskās sabiedrības stiprināšanai un jaunienācēju iesaistei pilsoniskajās aktivitātēs. Trīs dienu laikā dalībnieki no dažādām vietām un pieredzēm apvienojās, lai diskutētu, dalītos iedvesmojošos stāstos un kopīgi veidotu idejas pilsoniskajai rīcībai Latvijas sabiedrībā.
Pasākums tika atklāts ar svinīgu ceremoniju un iedvesmojošām uzrunām, kurās tika uzsvērta sabiedrības līdzdalības un pilsoniskās sabiedrības loma Latvijas kopienu attīstībā. Kultūras ministrijas pārstāve dalībniekus iepazīstināja ar aktuāliem politikas plānošanas dokumentiem, piemēram, Plānu darbam ar diasporu 2024.–2026. gadam, virzienu “Demokrātijas kultūra un iekļaujošs pilsoniskums” un diskusijām par sabiedrības saliedētību.
Zane Seredina, Latvijas Lauku foruma programmu vadītāja, savā uzrunā izcēla pilsoniskās sabiedrības būtību un veidus, kā iesaistīt jaunienācējus pilsoniskajās aktivitātēs.
Turpinājumā dalībnieki piedalījās darba grupās, kur tika apspriesti jautājumi par jaunienācējiem Latvijā. Grupu aktivitātes ne tikai veicināja jaunu ideju rašanos, bet arī stiprināja dalībnieku savstarpējo sadarbību.
Dienas kulminācija bija saruna ar vjetnamiešu mākslinieku Kao Vietu Ngujenu, kurš dalījās pieredzē par dzīvi Latvijā un savas mākslas nozīmi savstarpējās sapratnes veicināšanā. Katrs saņēma viņa zīmētu kartīti kā simbolu kopīgai sadarbībai un mākslas spēkam.
Otrā diena iesākās ar iedvesmojošiem pieredzes stāstiem no cilvēkiem, kas dzīvo Latvijā īsāku vai ilgāku laiku. Stāstos tika atklāti veidi, kā pilsoniskās aktivitātes spēj savienot dažādas kultūras un pieredzes, veicinot piederības sajūtu un kopīgu līdzdalību.
Šie stāsti iedvesmoja dalībniekus grupu darbam, kur tika radītas idejas pilsonisko aktivitāšu un vietējo kopienu iesaistes veicināšanai. Diskusijas rezultējās konkrētos priekšlikumos, kas risināja dažādas problēmas, piemēram, informācijas pieejamību un iesaisti vietējās iniciatīvās, lai veicinātu to pilsonisko līdzdalību dažādās aktivitātēs.
Diena noslēdzās ar produktīvām diskusijām un dalībnieku atziņām, kas parādīja, cik svarīgi ir sadarboties un veidot jaunas pilsoniskās iniciatīvas, kas veicina gan indivīda, gan kopienas izaugsmi.
Noslēdzošajā dienā tika apkopoti un precizēti sagatavotie priekšlikumi. Risinājumi tika salīdzināti un papildināti, dalībniekiem balsojot par svarīgākajiem no tiem. Pasākuma beigās tika izstrādāti septiņi priekšlikumi, kas tiks nodoti Kultūras ministrijai kā sabiedrības rekomendācijas.
Šis pasākums pierādīja, cik būtiska ir kopienu sadarbība un cik efektīvas var būt deliberatīvās metodes, lai veicinātu sabiedrības izpratni un iekļaušanu. Dalībnieku ieguldījums palīdzēs radīt spēcīgāku un iekļaujošāku Latviju. Latvijas Lauku forums pateicas ikvienam par aktīvu iesaisti un izteiktajām idejām!
Latvijas Republikas Kultūras ministrija iniciatīvu “Deliberatīvās metodēs balstītu sabiedrības rekomendāciju izstrāde un apkopošana par jaunienācēju Latvijas sabiedrībā iesaisti pilsoniskajā sabiedrībā un pilsoniskajās aktivitātēs” īsteno biedrība “Latvijas Lauku forums”.