Ciema raksturojums
Bebrene – unikāla dabas un kultūrvēsturiskā arsenāla, zemes kopēju un cilvēcisko pamatvērtību apvienojums.
Bebrenieši atzīst, ka tieši iedzīvotāji ir lielākais teritorijas virzošais spēks un vietas pamatakmens. Šeit pastāv dziļa izpratne, ka vairāk sasniegt iespējams, labi sadzīvojot un esot partnerībā ar tuvākiem un tālākiem kaimiņiem, sadarbojoties pašvaldībai, skolai, biedrībām un interešu kopām, uzņēmējiem un lauksaimniekiem. Pagastā ir labi attīstīts tūrisma piedāvājums, kas balstīts cieņpilnā attieksmē pret dabu un vietas vēsturi. Kopiena ir aktīva kopienu sadarbības tīkla “Sēlijas salas” dalībniece.
Bebrenes resursi un potenciāls
Bebrenes ciems ir pagasta centrs, kurā saglabājusies daudzveidīga infrastruktūra – vispārizglītojošā un profesionālā vidusskola, bērnudārzs, kultūras nams, bibliotēka, divas aptiekas – humānā un veterinārā. Pagastā 2025. gada sākumā ir deklarējušies 684 iedzīvotāji.
Pēdējo gadu laikā ir būtiski uzlabojusies autoceļu infrastruktūra, sasniedzamība. Izveidots dubultās virsmas apstrādes pārklājums autoceļam P72, kas nodrošina savienojumu ar Ilūksti un Rubeņiem. Turpinās darbi pie grants ceļa pārbūves virzienā uz Jēkabpili.
Ciemata kultūrvēsturisko seju veido muižas ansamblis. Tajā noteicošā loma ir muižas ēkas un baznīcas izkārtojumam uz vienas kompozīcijas ass, kura stiepjas dienvidu - ziemeļu virzienā. Bebrenes muižas ansamblis ir viens no nedaudziem Sēlijā, kurā pilnībā saglabājušies visi 19. gs. Bebrenes muižas apbūves elementi – kungu māja, palīgēkas, parks ar vārtiem un žoga fragmentiem.
Par vietējā līmeņa fenomenu ir uzskatāms Bebrenes NVO un sabiedriskais sektors - šeit reģistrētas vairāk kā 15 biedrības un interešu kopas, kas reāli un aktīvi darbojas.
Liels cilvēku ar augstāko izglītību īpatsvars, – Bebrenē ļoti ilgi ir darbojusies gan vidusskola, gan tehnikums. Tie ir pedagogi, laboranti, speciālisti, viņu ģimenes. Un šie cilvēki arī pēc aktīvo darba gaitu noslēguma grib piedalīties sabiedriskajā dzīvē, ieguldīties savas dzīvesvietas attīstībā. Viņi to spēj. Viņiem ir zināšanas, atbildība un atdeve.
Unikāli dabas resursi – Dvietes paliene, kur izveidots Dvietes palienes informācijas centrs, ieviesti apjomīgi projekti dabas aizsardzības jomā, izveidotas ārvalstu sadarbības.
Kopienā aktīvi darbojas pagasta līmeņa pašvaldības pārstāvji – pagasta pārvalde, kultūras nams, tūrisma speciālists. Arī šis faktors projektā ietvertajās kopienās ir unikāls – vietējā pašvaldība kā kopienas virzītājspēks. Darbinieki ir vietējā kopiena, kas sevi nenodala no NVO, uzņēmējiem, aktīvo cilvēku interešu grupām.
"