PROJEKTA NOSAUKUMS: Latgalisko tradīciju un prasmju mājas „Ambeļu skreine” Daugavpils novadā vienkāršota rekonstrukcija
ĪSTENOTĀJS:  Biedrība „Jubra”
VIETA:  Parka iela 14, Ambeļi, Ambeļu pagasts, Daugavpils novads, LV – 5438

PROJEKTA VADĪTĀJS:  Ingrīda Skutele
PROJEKTA ĪSTENOŠANAS LAIKS:  01.03.2011.  – 31.03.2012.
PROJEKTA FINANSĒJUMS:  kopējās izmaksas: 14 000 LVL  , ELFLA publiskais finansējums  12 962,96,LVL 
PROJEKTA APRAKSTS: 
Projekta mērķis: 20. gs. sākumā celtas koka mājas Ambeļu pagastā vienkāršota rekonstrukcija, padarot to par drošu, estētiski sakoptu un ērtu vidi latgalisko tradīciju un prasmju kopšanai un pilnveidošanai.
“Ambeļu skreine” – tā ir vieta, kur tiek krāts, popularizēts Latgales kultūras mantojums. Šīs mājas atrašanās vieta šķiet paša Dieva izvēlēta, jo no tās paveras brīnišķīgs skats uz Višķu ezeru un Latgales bezgala skaisto dabu. Koka māja ir celta 20. gs. sākumā; kad Ambeļos bija skola, tad tā bija skolotāju māja, tad kādu laiku tā bija neapdzīvota, un 2011. gadā, pateicoties ELFLA atbalstītajam projektam “Latgalisko tradīciju un prasmju mājas “Ambeļu skreine” Daugavpils novadā vienkāršota rekonstrukcija, bija iespējams veikt ēkas vienkāršotu rekonstrukciju,padarot to par drošu, estētiski sakoptu un ērtu vidi. Projekta īstenošana ilga līdz 2012. gadam, bet saturisko un tematisko piepildījumu ēka gūst līdz pat šim brīdim, jo viss tiek darīts pašu spēkiem.
“Ambeļu skreine” tiek pozicionēta kā latgalisko tradīciju un prasmju māja, te tiek svinēti gadskārtu svētki, tiek izkoptas un aktualizētas dažādas amatu prasmes, rīkotas talkas, danču vakari, dziedāšana, zīlēšana, tiek cepta maizīte, siets siers, tiek veidotas tautas lietišķās mākslas izstādes utt. Neatsveramu atbalstu mājas darbībā sniedz Ambeļu folkloras kopa “Speiga”, arī biedrība “Kulturys studeja “Speiga””, kuras organizē un aktīvi iesaistās dažāda mēroga pasākumos. Tā, piemēram, sadarbībā ar biedrību “Kulturys studeja “Speiga”” un vietējiem iedzīvotājiem tika organizēta saimes jeb publiskā dārza stādīšanas talka. Dārzā apkārt mājai tika stādītas sarkanās lazdas, krūmmellenes, bezērķšķu cidonijas, ēdamie pīlādži – viss, ko pēc tam varētu izmantot praktiski, cienājot viesus. Amatu prasmju apgūšanā tiek pieaicināti profesionāļi, sava amata meistari, piemēram, bija iespējams apgūt vijoļspēli Ingas Zeiles vadībā, mācīties un praktiski sagatavot Latgales senos gavēņa ēdienus, kad ar savu prasmi ēdienu gatavošanā dalījās Latgales godu saimniece Broņislava Gavare.
Vietējie iedzīvotāji ir ziedojuši senus sadzīves piederumus, rokdarbus, arī mēbeles, lai biedrībai būtu iespēja iekārtot māju atbilstoši stilistikai. Mājas apkārtne ir iekārtota tā, ka paver plašas iespējas arī brīvdabas pasākumu rīkošanai, pie mājas ir izvietoti koka soliņi, nodrošinot sēdvietas skatītājiem, ir ugunskura vieta. Māja un tās apkārtne tikusi izmantota arī kāzu svinībām. Pašlaik ciemiņi “Ambeļu skreinē” tiek uzņemti pēc iepriekšējas pieteikšanās.

 

Dižprojekts 2014 – Daugavpils