Piektdien, 29. novembrī notika Latvijas Lauku foruma sadarbības partnera Sorosa fonda – Latvija (SFL) iniciatīvas „Pārmaiņu iespējas skolām” konference „Kopienas skola – resurss Latvijas kopienu šodienai un nākotnei”, kurā piedalījās apmēram 150 dalībnieki no SFL atbalstītajiem projektiem 33 novados. Laika posmā kopš 2012. gada nogales 50 skolās turpinājies jau 2009. gadā uzsāktais darbs, lai sekmētu skolas kā vietējās kopienas fiziskā un intelektuālā resursa izmantošanu.
Iniciatīva „Pārmaiņu iespēja skolām” Latvijā sākās krīzes vissmagākajā punktā ar mērķi sniegt atbalstu mazajām lauku skolām un mazināt atstumtības un noslāņošanās draudus mūsu sabiedrībā. Kopš tā brīža iniciatīva apliecinājusi, ka kopienas skolas Latvijas modelis ir sociāla un izglītības inovācija ar augstu potenciālu, kas vienlaikus gan sasaucas ar jaunākajām atziņām pedagoģijā, gan palīdz meklēt dzīvotspējīgus risinājumus 21. gadsimta informācijas sabiedrības un globalizācijas kontekstā.
Pārmaiņu skolu iniciatīva attīsta un 21. gadsimta Latvijas kontekstā jaunatklāj ideju par kopienas skolu, kas abpus Atlantijas okeānam dažādos veidos pazīstama jau kopš 19. gadsimta beigām. 20. gadsimta sākumā to tālāk attīstīja pazīstamais filozofs un izglītības darbinieks Džons Djuī, akcentējot holistisko sociālo pārmaiņu filozofiju un saredzot kopienas skolu kā demokrātijas kā dzīvesveida praktizēšanas vietu. Pēdējos gadu desmitos pētnieki jau runā par kopienas skolu kā sociālā kapitāla veidošanās vietu, kurā vairojas mūsu spējas dibināt un attīstīt cilvēku, biedrību, pieredžu un attiecību tīklus, kas satur mūs kopā kā sabiedrību.
Katra no iniciatīvas dalībskolām veidojusi savu, tieši savai pašvaldībai un saviem iedzīvotājiem piemērotu skolas funkcionēšanas modeli, kas ietver ne vien izglītības pieejamības nodrošināšanu, bet arī kultūras, sporta, sociālā atbalsta un citus pakalpojumus. Skola kļūst par vietu, kur vietējie ļaudis sanāk kopā, lai spriestu par savas kopienas nākotni un izstrādātu konkrētus rīcības soļus, lai nokļūtu no esošās uz vēlamo situāciju. Kā atzīst Jaunannas Mūzikas un mākslas pamatskolas direktore Janīna Pužule, „vienā ēkā tagad esam pamatskola, kā arī mūzikas un mākslas skola. No rītiem skolēni mācās, bet no pēcpusdienas līdz vēlam vakaram rosās un kaut ko dara dažāda vecuma iedzīvotāji. Seniori vingro un nūjo, vidējā paaudze nodarbojas ar jogu, bet jaunie ar ielu vingrošanu un moderno deju apguvi. Daudz kas izdodas, ja ir vēlme darīt”.
Valdis Kudiņš, Latvijas Lauku foruma valdes priekšsēdētājs un SFL iniciatīvas konsultants atzīmē, ka „tā devusi iespēju daudzām lauku kopienām atklāt dārgumus, kas vienmēr ir bijuši līdzās, bet ne vienmēr ir bijuši pamanīti, atzīti un, iespējams arī, pieejami visiem kopienas cilvēkiem. Šis darbs man ir vairojis pārliecību, ka, izkāpjot no sava profesionālā vai nozariskā redzējuma kastes, paveras tik daudz jaunu iespēju, kas pat mazākam ciemam dod spēku darīt lielus darbus un kļūt par vietu, kurā cilvēki vēlas dzīvot un strādāt.”
Konferencē tiks publiskoti arī iniciatīvas ārējā novērtējuma rezultāti. Pētījumā, ko veica Baltijas Sociālo zinātņu institūts (BISS) Dr.sc.soc. Evijas Kļaves vadībā, blakus potenciālam un pozitīvajiem sasniegumiem, ko uzrādījusi iesaistīto skolu un pašvaldību darbība, akcentēts tas, cik svarīga ir pašu skolu un lauku kopienu vajadzība pēc skolas un gatavība uzņemties atbildību par skolas nākotni, parādot darbībā, kā mazā skola, neatkarīgi no formālās izglītības funkcijas saglabāšanas vai pārtraukšanas, ietekmē kopienas dzīvi un tās kvalitāti. Tāpat pētnieki norāda nepieciešamību pēc valsts līmeņa atbalsts šādām vietējām skolu iniciatīvām, kas ietver „izpratnes iegūšanu par to, kas ir kopienas skola un kādi ir tās ieguldījumi kopējā tautas attīstībā, sava viedokļa un attieksmes izvērtēšanu par mazo lauku skolu nozīmi un nākotni, koordinētas starpnozaru politikas veidošanu, uzņemoties savstarpēji dalītu finansiālu atbildību par kopienas skolas darbības nodrošināšanu”.
Konferencē piedalīsies Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietniece Ilona Raugze, Izglītības un zinātnes ministrijas, Latvijas Pašvaldību savienības un citu partnerorganizāciju, kā arī visu iesaistīto pašvaldību, skolu un kopienu pārstāvji.
Latvijas Lauku forumu konferencē pārstāvēs Valdis Kudiņš, Anita Seļicka un Āris Ādlers.
Vairāk informācijas par SFL iniciatīvu parmainuskolas.lv
Iniciatīvas “Pārmaiņu iespējas skolām” noslēguma konference – 29.11.2013.