Biedrības “Latvijas Lauku forums” organizētajā sarunā Konferences par Eiropas nākotni ietvaros 2021. gada 29. septembrī Saldū, multifunkcionālajā centrā “Striķu 15” piedalījās 22 dalībniekiem, kas pārstāvēja Saldus novada uzņēmējus, pašvaldību, NVO sektoru un valsts institūcijas.

Pasākuma darba grupu diskusijās dalībnieki, balstoties uz lauku barometra rezultātiem Saldus novadā, izvirzīja 3 diskusijas tēmas: (1) Pašvaldības funkciju deleģēšana NVO sektoram; (2) Lauku tēla izpratne, kopienu loma tajā un (3) Sociālā uzņēmējdarbība.

Diskusiju būtiskākie secinājumi un ieteikumi:

Pašvaldības funkciju deleģēšana NVO sektoram: – funkcijas, ko pašvaldības varētu deleģēt NVO sektoram Saldus novadā – mūžizglītība, aktīvā un veselīga brīvā laika atpūta, sociālie pakalpojumi, sports, kultūras aktivitātes, iedzīvotāju informēšana; – šobrīd NVO interese un kapacitāte nav liela, jo trūkst izpratnes par to, ko ietver funkciju pārņemšana, tamdēļ ir jāceļ NVO kapacitāte, jānodrošina atbilstošs finansējums un atbalsts. Vienlaikus jāizglīto pašvaldību darbinieki par NVO lomu un iespējām; – lai iedrošinātu funkciju deleģēšanas praksi, izveidot pilotprojektus par 1-2 funkciju deleģēšanu; – veikt izpēti un pieredzes apmaiņu ar citām pašvaldībām, kas jau veiksmīgi īsteno savu funkciju deleģējumu NVO sektoram; – izveidot novada NVO sadarbības platformu, deleģējot šo funkciju kādai no spēcīgākajām NVO Saldus novadā.

Sociālā uzņēmējdarbība: – sociālās uzņēmējdarbības formas ir maz izmantota iespēja, jo trūkst informācijas par to un liela birokrātija tās īstenošanā; – jāmazina stereotips un stigma par sociālajiem uzņēmumiem kā uzņēmumiem, kuri strādā tikai ar marginālajām sabiedrības grupām; – informēt par sociālo uzņēmumu darbības principiem un lomu, organizēt apmācības un informēt par labajiem piemēriem, īpaši lauku teritorijās; – aktīvāk informēt par atbalstu un iespējām sociālās uzņēmējdarbības uzsākšanai; – veidot sinerģiju starp dažādām iespējam un nodrošināt informāciju par to.

Lauku tēla izpratne, kopienu loma tajā: – nepieciešams veikt mentālo kartēšanu – vietējo iedzīvotāju sajūtas un “lepnumu” raisošos elementus izzināšanu savā vietējā teritorijā; – ciemam pašam ir jāveido savas tēls un savas vietas identitāte – stiprākie ciemi un to pieredze var kalpot kā atbalsts pārējiem; – veikt izpēti par to, cik liela iedzīvotāju daļu būtu gatava pārcelties uz dzīvi un darbu laukos, kādas ir to vajadzības un prasības. Tas būtu pamatojums pašvaldībām veidot konkrētus atbalsta instrumentus cilvēku piesaistei teritorijā; – vietējo iedzīvotāju jēgpilna uzklausīšana un sadarbība – ir būtiski ne tikai uzklausīt vietējos iedzīvotājus, bet arī nodrošināt kvalitatīvu atgriezenisko saiti – dodot skaidru atbildi par to, kas tiks/ netiks īstenots teritorijā, kādā laika periodā, ar kādiem resursiem un kādu vietējo iedzīvotāju iesaisti; – sistemātiski organizēt vietējo iedzīvotāju aktivizēšanas un tīklošanās pasākumus – organizēt regulāras vietējo iedzīvotāju aktivizēšanas aktivitātes, īpaši pagastos ar zemu iedzīvotāju līdzdalību.