„Arbūzu audzēšanas ideja kā Uzvaras ciema atpazīstamības un ekonomisko aktivitāšu veicinātājs, ko attīsta Uzvaras iedzīvotāji veiksmīgas sadarbības rezultātā – zemnieki audzē arbūzus, amatnieki veido iepakojuma kastes un suvenīrus, tirgotāji pārdod attiecīgās preces, naktsmītņu un tūrisma iespēju nodrošinātāji integrē arbūzu kā vizuālu elementu vidē, izstrādājot kompleksu Uzvaras ciema iepazīšanas piedāvājumu iebraucējiem un nesot Uzvaras vārdu Latvijā,” – šādu vīziju radīja  jauniešu apvienības „Jums” pārstāvji 4. Latvijas Lauku jaunatnes forumā, iegūstot uzvarētāju titulu ekonomiskās ilgtspējas nodrošināšanas plānu izstrādē, kuru galvenais uzdevums bija ģenerēt idejas, kuras balstītas uz vietējo resursu izmantošanu un iedzīvotāju vajadzību apmierināšanu.

27. un 28. septembrī Uzvaras ciemā Bauskas novadā  risinājumus iespējām radoši un aktīvi dzīvot  Latvijas laukos, veicinot vietas attīstību, meklēja 4. Latvijas Lauku jaunatnes foruma „Inovatīvu ideju ģenerēšanas lauku teritoriju attīstībai: attīstības iespējas Uzvarai” dalībnieki. 

Balstoties uz Uzvaras ciema sociālo un fizisko resursu kartēm, jauniešu uzdevums bija izkāpt ārpus rāmjiem, izstrādājot idejas, kas veicinātu pagasta ilgtspēju, kas sekmīgi īstenojās, izveidojot gan iespējamas un praktiskas idejas, piemēram, „Mehāniskais vīrietis” – dažādu remontdarbu pakalpojumi mājsaimniecībām, interaktīvas sporta zāles izveidošana ar atbalsta treneriem dažādām vecuma un sociālajām grupām, ikmēneša pagasta avīzes izdošana, lai informētu par pagasta aktualitātēm, vietējo mājražotāju apvienības izveide, pagastā izaudzēto augļu un dārzeņu izmantošana kosmētiskas ražošanā, pasākumu reklamēšana uz informatīvajām lapām, kas noformētas kā komunālo pakalpojumu sniedzēju ziņojumi, lai piesaistītu uzmanību, pamestas graustu mājas vizuāla uzlabošana, izvietojot vietējo fotogrāfu darbus un citas radošas idejas, gan utopiskas idejas, kuru īstenošana tuvākajā nākotnē nav iespējama, tomēr izcēla jauniešu spēju saskatīt nepieciešamo – konkurētspējīgu un uz vietējo ekonomiku balstītu preču un pakalpojumu piedāvājumu.

Fināla ideju izstrādē dalībnieki plašāk izvērta trīs nozīmīgus lauku teritorijas attīstības konceptus: vietējais zīmols, pilsoniskā līdzdalība un horizontālā sadarbība mērķtiecīgai teritorijas attīstības veicināšanai. Līdztekus idejai par arbūzu (vai citu produktu par ko kopējās diskusijās vienotos vietējā sabiedrība), tika izstrādāta ideja par velo apvienības izveidi, veicinot horizontālo sadarbību, aktīvo atpūtu un tūristu piesaisti, izveidojot gan velotakas, gan dažādu saistīto pakalpojumu piedāvājumu. Trešā ideja aktualizēja pilsoniskās līdzdalības veicināšanu, izstrādājot mehānismu, lai dažādi sociālie, komunālie un citi pakalpojumi vietējiem iedzīvotājiem būtu pieejami par samazinātu samaksu, atlaidi iegūstot veicot brīvprātīgo darbu, kas atvieglotu arī pašvaldības izmaksas dažādu pakalpojumu nodrošināšanā. Pilsoniskās līdzdalības ideju atbalstīja arī jaunatnes foruma viesis – pagasta pārvaldes vadītājs Aleksandrs Gurkovskis.

 

Anita Seļicka, 

Latvijas Lauku forums,

t. 28855427